

Pierwszy rodzaj, czyli barwienie w masie, polega na dodaniu do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze przed uformowaniem dachówek. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już ukształtowaną i wysuszoną, chociaż jeszcze nie wypaloną glinę materiału jakim jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tą metodą a barwieniem w masie leży też w tym, że angobowanie realizuje się tylko na wierzchniej warstwie dachówki, w związku z tym po przycięciu

dachówki może się ona różnić odcieniem w miejscu przycięcia, w przypadku barwienia w masie różnicy tej nie widać z tej racji, że cegłówka utrzymuje jednolity kolor.
Dachówki angobowane (jakościowe dachówki angobowane) w wyniku angobowania są bardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych niż zwykłe cegłówki. Przez wzgląd na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać także bardziej rozmaite kolory, a dzięki zastosowaniu kwarcu i innych podobnych materiałów mogą także mieć bardziej błyszczącą strukturę, dzięki czemu dach (polecana płaska dachówka) prezentuje się dość okazale.
Jeśli zainteresował Cię opisywany tekst, spójrz na treść (http://www.kabus.pl/) znajdujące pod tym linkiem, znajdziesz tam inne wiadomości, które będą dla Ciebie interesujące.
Wydatek ten jednak zdecydowanie się opłaca, ponieważ dachówki takie znacznie dłużej utrzymują swój wygląd, nie kruszą się i nie pokrywa ich tak łatwo mech. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a więc na dłużej nam posłużą. Poniesiony koszt zwróci się więc w przyszłości.