Nowoczesne biuro nie może obyć się bez specjalistycznego oprogramowania, a aplikacje bywają określane obcojęzycznymi terminami

Właściwe oprogramowanie w przedsiębiorstwie bywa tak samo konieczne, jak dobrze wykształcona kadra pracowników. A jeśliby w najbliższym czasie powróciła epoka maszyn do pisania, to niejedna pracownica w biurze wybuchnęłaby płaczem.
Aparatura
Autor: U.S. Army RDECOM
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak takie zwykłe oprogramowanie używane w celach zarobkowych, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Takie aplikacje są także dostępne dla użytkowników prywatnych, czyli praktycznie dla każdego. Jeśli tak niełatwo wyobrazić sobie biurowe życie bez komputerów, to co dopiero mają powiedzieć przedsiębiorstwa, które potrzebują specjalistycznego oprogramowania do prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy, kto choć trochę interesuje się informatyką szybko spostrzeże, że w tej branży króluje anglojęzyczna terminologia. Dla większości szarych obywateli mało jasne będą określenia takie jak przykładowo mechanical engineering (strona internetowa) bądź custom software development. Są to jednak terminy, którymi bardzo będą zainteresowani wcale nie zagraniczni przedsiębiorcy, ale także nasi pobratymcy. Przypatrzmy się bliżej rzeczonym zwrotom, aby dowiedzieć się, dlaczego będą w nieodległej przyszłości cieszyć się coraz większą popularnością.Wykład
Autor: Wikilogia
Źródło: http://www.flickr.com
Zwroty anglojęzyczne łączą się nierzadko z naukami ścisłymi. Uczelnie kształcące przyszłych mechaników wykorzystują wspomnianą terminologię, bo pozostaje ona rozpoznawalna na całym świecie i w danym środowisku naukowym. A dodatkowo witryny internetowe są tak zbudowane, aby były dostępne w paru wersjach językowych, bo przecież przeglądają je osoby różnych narodowości, a póki co język angielski jest tym najbardziej uniwersalnym językiem. Wymieniony już w tym miejscu termin mechanical engineering odnosi się również do dyscyplin naukowych związanych z szeroko pojętą techniką, a konkretniej z mechaniką. Produkowane obecnie urządzenia, często sterowane przy użyciu specjalnego oprogramowania, muszą zostać skonstruowane przez osoby, które bywają ekspertami w dziedzinie nauk inżynieryjnych.

Drugi wymieniony tutaj termin, czyli custom software development, odnosić się będzie do programów komputerowych tworzonych na potrzeby konsumentów. Obecny rozwój techniki, ale i wymagania, jakie stawiają konkretne firmy, sprawiają, że masowo używane programy są już niewystarczające. Bazy danych tworzone w MS Access okażą się w zupełności wystarczające dla wiejskiej wypożyczalni płyt. Jednak przychodnie zdrowia lub biblioteki miejskie potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań, ze względu chociażby na dużą liczbę petentów. Kierownicy takich placówek w drodze przetargu wyłonią firmę informatyczną, która zaprojektuje najbardziej właściwą dla nich aplikację.