Szukanie pracy – w jaki sposób przygotować dokumenty aplikacyjne, aby zwiększyć szansę otrzymania satysfakcjonującej posady?

Niestety, każdy kto chociaż raz w życiu poszukiwał posady przekonał się o tym, że jest to wielkie wyzwanie, w szczególności dziś kiedy bezrobocie jest wysokie.

cv
Autor: Fabrizio Morroia
Źródło: http://www.flickr.com
Priorytetowe znaczenie, bez względu na to, na jakie stanowisko się aplikuje, mają stosownie przygotowane dokumenty – CV oraz list motywacyjny. Jak w takim razie je stworzyć, aby otrzymać zadowalającą pracę?Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie publikowanych w dokumentach informacji do stanowiska, które planuje się otrzymać. Chociażby, kiedy poszukuje się oferty pracy prezes zarządu warto wpleść w CV i list (zobacz foliowanie) motywacyjne dane o własnym doświadczeniu, które dla potencjalnego pracodawcy mogą okazać się atrakcyjne (czytaj więcej). Nie w każdym przypadku trzeba prezentować wszystkie miejsca, w których się pracowało. Tak samo należy postępować gdy daną osobę interesuje praca specjalista w konkretnej branży (tutaj więcej na temat). Sporo osób popełnia błąd i piszę zbyt długie CV. Idealnie, jeżeli wszystkie informacje zmieszczą się na jednej stronie.

Potencjalny rekruter nie ma czasu na to, by przekopywać się przez setki kilkustronicowych CV. W dodatku, duże znaczenie ma też branża, w której szuka się pracy. Gdy planuje się zostać sekretarką lub specjalistą w sprawach administracyjnych, CV powinno być klasyczne, pozbawione niepotrzebnych ozdobników, z kolei w zawodach kreatywnych, takich jak graficy bądź copywriterzy, interesujące, niesztampowe CV jest zdecydowaną podstawą, w związku z tym można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone. Współcześnie na szczęście w sieci można odnaleźć specjalne kreatory, które ułatwiają szybkie stworzenie CV oraz listów motywacyjnych.

list motywacyjny
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Odpowiadając na oferty pracy żyrardów warto sprawdzić, czy ewentualny pracodawca nie potrzebuje wysłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim. Jest to dziś coraz częstsza praktyka, z tego względu lepiej wcześniej napisać CV i list motywacyjny w języku angielskim, by później gorączkowo nie tłumaczyć tekstu lub nie szukać tłumacza. Stworzenie dokumentów aplikacyjnych można też polecić specjalistom w dziedzinie HR, którzy posiadają widzę na temat tego, jak powinny one wyglądać, żeby zwracały uwagę.