Czy wiesz, w jai sposób w technice spawania mnóstwo jest zależne od stali o podwyższonej jakości? Dowiedz się dlaczego

W elementach spawanych, zamiast zwykłej stali jakościowej stosuje się stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie, ponieważ pozwala to na wykonywanie elementów o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o mniejszej masie. Jest to związane ze znaczną wytrzymałością na obciążenia statyczne oraz z dużymi dopuszczalnymi naprężeniami.

Spawacz
Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym zagadnieniem, na jaki musimy patrzeć przy spawaniu stali wysokowytrzymałych drobnoziarnistych, ulepszanych w sposób cieplny oraz termomechanicznie walcowanych, jest zachowanie reżimu technologicznego podczas przeprowadzenia prac związanych z montowaniem i spawalniczych . Rozumiemy przez to odpowiedzialne podejście do tego rodzaju materiałów na każdym etapie – począwszy od przygotowania produkcji (przygotowanie elementów, czystość metaliczna), przez precyzję montażową z właściwymi dodatkami spawalniczymi, a także usztywnienia montażowe do spawania (ważne, żeby nie uszkodzić nawierzchni detali), aż wreszcie po sam proces spawania,przeprowadzany zazwyczaj wielościegowo, w celu zapewnienia właściwej energii liniowej procesu spawania (proces spawania, a wcześniej także zespalania, poprzedzony musi być odpowiednim podgrzewaniem wstępnym, żeby zapewnić odpowiedni czas chłodzenia).

Praca spawacza
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiednio prowadzony proces spawania dla tychstali pozwala na uzyskanie dobra trwałość (i udarność) złączy spawanych dla konstrukcji maszyn i narzędzi, które zaprojektowane z użyciem bardzo trwałych tworzyw, pozwalają na tworzenie znacznie mniej ważących, ale i unoszących znacznie większe obciążenia, konstrukcji. Do procesu spawania trzeba używać tylko blachy po obróbce strumieniowej. Krawędzie spawane, które po obróbce strumieniowej będą wypalane, należy jeszcze oczyścić ze zgorzeliny.Części ze stali, kute i palone o zwiększonej masie przed spawaniem trzeba rozgrzać „miękkim płomieniem” w równy sposób i stale, a w trakcie spawania należy trzymać temperaturę. Też przy spawaniu tego rodzaju części z cieńszymi blachami cała strefa spawania, tzn. także blachy w odstępie min. 100 mm należy wstępnie podgrzać. Rozbudziło to twoją ciekawość? Te i inne wiadomości możesz przyswoić na różnych szkoleniach, jak szkolenia spawaczy.