W jaki sposób rozumieć nowe zagadnienia mówiące o sferze zatrudnienia oraz nauki? Oto krótki poradnik

W ostatnich latach pojawiły się w Polsce nowe pojęcia, jakie na pewno zmieniły istniejącą rzeczywistość. Już dziś, gdy słyszymy takie nazwy nie jesteśmy zaskoczeni, bo są one bardo popularne i występujące w tak wielu miejscach, iż nikogo już nie dziwią. Być może jednak trzeba parę z nich opisać, aby nie było nieporozumień.

przemysł
Autor: Takuma Kimura
Źródło: http://www.flickr.com
Na wstępie park przemysłowy. Jest to wolnostojący kompleks nieruchomości, w jego skład możemy zaliczyć również pożyczce (zobacz pożyczka pod zastaw działki), gdzie jest infrastruktura techniczna, która pozostała po zamykanym przedsiębiorstwie. Taki park przemysłowy jest tworzone używając umowy cywilnoprawnej. Jedną stroną jest jednostka samorządu terytorialnego, która daje możliwości prowadzenia własnej firmy, w szczególności niewielkim spółkom. To coś innego aniżeli zakład przemysłowy, znany wielu z nas. Innym, dość popularnym, lecz przy tym niezbyt zrozumiałym zagadnieniem jest inkubator przedsiębiorczości.

Powiązany artykuł:

To instytucja, którego celem jest wspieranie przedsiębiorczych ludzi. Zależnie od grupy do jakiej to przedsięwzięcie jest skierowane można wyróżnić parę szczególnych rodzajów takich miejsc. Taka oferta przeznaczona jest przede wszystkim do początkujących przedsiębiorstw (małe i średnie formy), jakie właśnie rozpoczynają swoją przygodę na rynku. Lecz również do młodzieży oraz studiujących lub też do podmiotów ekonomii społecznej. Kolejnym ciekawym pojęciem jest park technologiczny. Jest to kompleks odrębnych nieruchomości razem z zapleczem technicznym. Został on stworzony, by z wielką swobodą miał miejsce przepływ wiedzy i technologii pomiędzy ośrodkami będącymi blisko sfery naukowej a przedsiębiorcami.Źródło informacji - logistyka (wejdź https://www.leaderlogistics.pl/my-i-nasi-klienci/)

W tego typu miejscu najczęściej są zakładane inkubatory technologiczne. Nazwa parku technologicznego jest tożsama z innymi, jakie są stosowane na całym świecie. Podobne, które napotykamy szczególnie w literaturze, to park naukowy czy park badawczy. patrząc jednak na definicję jest to instytucja zarządzana przez profesjonalistów, ich najważniejszym celem jest promocja innowacyjnej kultury oraz konkurencyjności instytutów naukowo-badawczych. Park tego rodzaju zarządza procesem przepływu informacji jak również technologi między placówkami naukowymi i firmami. Pomaga także w powstawaniu i rozwijaniu się firm innowacyjnych, które oferują możliwość inkubacji i wsparcia w procesie tworzenia firm typu spin-off.