Przedsiębiorco, czy jesteś świadom, jak postępować w każdej sytuacji? Zaznajom się z kluczowymi wiadomościami tyczącymi prawa pracy i podatków.

Każdy właściciel firmy powinien być świadom, że trzeba prowadzić działalność zgodnie z bieżącymi przepisami. Tyczy to w równym stopniu zasad regulowanych poprzez kodeks pracy, jak także prawo podatkowe. Obowiązkiem szefa pozostaje zatrudnienie pracownika oraz odprowadzanie stosownych składek do Zus-u, dopilnowanie deklaracji podatkowych, jak także przestrzeganie reguł kodeksu pracy oraz uczciwego podejścia do pracujących osób.

dług
Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Zalegasz ze składkami? Przekonaj się ile!

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest odprowadzanie składek do ZUS. Czasami zdarza się, że składki nie bywają w terminie opłacone albo firma popada w tarapaty przez co mnożą się zaległości. Gdy pragniemy sprawdzić, jak przedstawia się nasza sytuacja z zaległymi składkami oraz ile powinniśmy wpłacić, idealnym narzędziem będzie kalkulator odsetek zus. Wprowadzając daty okresu, za który musimy zapłacić, możemy zyskać całą kwotę razem z odsetkami. To przydatne narzędzie, gdyż dzięki niemu można przygotować się do opłat oraz zgromadzić wcześniej środki.

Pamiętaj, aby składać deklaracje vat

Obowiązkiem każdego podatnika staje się złożenie deklaracji vat. Przygotowaną deklarację należy składać w urzędzie skarbowym, do którego został przypisany konkretny podmiot. Ważny jest tutaj też termin złożenia deklaracji. Deklaracje vat można składać osobiście w siedzibie urzędu, mamy także możliwość wysłania wypełnionych dokumentów drogą pocztową. We wspomnianym przypadku należy decydować się na przesyłkę rejestrowaną. Data pieczątki (odwieź www) Poczty Polskiej jest respektowana jako termin oddania konkretnej deklaracji.obliczanie należnych składek
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli pracownik wypracuje nadgodziny

Od czasu do czasu pracownicy zakładu wykonują swe obowiązki także po godzinach pracy, co wiąże się z wymogiem rozliczenia wypełnionych obowiązków niezależnie od pracy wypełnianej w ramach etatu. Pracodawca może płacić za nadliczbowy czas w pracy lub podarować wolne za nadgodziny (czytaj dalej). W przypadku wymienionego rozwiązania należy kierować się regułami ustalonymi przez kodeks pracy. Zasady dawania wolnego w zamian za nadgodziny są przeróżne, w zależności, czy wspomniany model rozliczenia następuje na zlecenie pracodawcy czy samego zatrudnionego. Więcej na .