Na co wartozwracać uwagę, gdy mamy własną firmę.

Prowadzenie swojej, nawet niedużej działalności to nie wyłącznie fascynujące zajęcie, połączone z realizowaniem własnych pasji a także marzeń. Niestety, to tak naprawdę spora odpowiedzialność za wszystkie tematy w naszej firmie. Gdy sami jesteśmy sobie szefem, musimy pamiętać nie wyłącznie o systematycznych wypłatach dla naszych pracowników. To również cała biurokracja związana z płatnościami na przykład do urzędu skarbowego albo zakładu ubezpieczeń społecznych.


prowadzenie własnej firmy
Źródło: pixabay
Dobrą stroną prowadzenia własnej działalności jest to, że możemy realizować swój zawodowy pomysł na życie, który zwykle powiązany jest z naszymi pasjami. Jednak musimy pamiętać także o tym, że nasza firma będzie związana z odpowiednimi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako szefostwo małej firmy, powinny przede wszystkim zainteresować kwoty wysyłane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do skarbówki. I tak przykładowo wszelkie wystawianie faktur VAT sporo więcej przeczytasz pod tym adresem jest powiązane z odliczeniem i skierowaniem podatku do urzędu skarbowego. Za wszelkiego rodzaju uchybienia w tym przypadku urząd skarbowy lubi wystawiać niemałe kary, zwłaszcza niestety u polskich niedużych firm, które nie mają sporego kapitału, aby wynajmować adwokatów i kilku księgowych, którzy szczegółowo będą wszystko kontrolowali, a w wypadku kontroli zewnętrznej i ewentualnego mandatu wykażą, iż to jednak kontroler się mylił a my natomiast postępowaliśmy przepisowo. Musimy również pamiętać, że comiesięcznie mamy zus do odliczenia - zapraszam do lektury.dokumentacja
Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
To jest ważne, powinniśmy pamiętać o tym, ażeby kiedyś tam nie okazało się, że nie opłacaliśmy składek a teraz mamy do spłacenia świadczenia za te wszystkie lata , dodatkowo jeszcze odsetki karne. Jednak zwróćmy uwagę, że te zus odliczenia odkryj więcej tutaj podatkowe są przez pierwsze 2 lata nieduże i dopiero tak naprawdę po owym czasie musimy niestety spłacać już składki w normalnej, czyli wyższej wysokości. Jak więc widać wszystkich świadczeń a także podatków na rzecz państwa jest trochę i nie są to w ogóle łatwe sprawy. Z tej przyczyny warto niekiedy zastanowić się nad zatrudnieniem księgowego w swojej firmie albo nad zleceniem tego typu działań finansowych firmie księgowej z zewnątrz, która fachowo i rzetelnie nam poprowadzi całą rachunkowość, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie.