Rodzaje paliw płynnych oraz ich sposoby wykorzystania

Chociaż rodzajów paliw jest sporo, to właśnie tego rodzaju paliwa zasilają wszelkie auta poruszające się po ulicach. Do paliw zasilających samochody i motocykle zalicza się produkty pochodzące z rafinerii, jak przykładowo benzynę i ropę, która jest stosowana do zasilania silników dieslowskich, ale również paliwa kopalne, jak chociażby gaz ziemny, który ze względu na swój koszt jest ogromnie popularny na terenie Polski. Paliwa płynne to również paliwa wytwarzane syntetycznie, do których zalicza się na przykład syntetyczna benzyna, produkowana przez wielkie firmy paliwowe przykładowo z ropy naftowej czy węgla, z wykorzystaniem przemian chemicznych.

Obrót paliwami

stacja paliw

Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo płynne sprzedaje się na stacjach paliw, każdy rodzaj paliwa ma swój własny, odpowiednio podpisany zbiornik. Dystrybutory paliw płynnych są wyspecjalizowanymi pod względem technicznym urządzeniami, wszystkie posiadają wbudowany system odprowadzania łatwopalnych oparów benzyny oraz szereg innych urządzeń które mają zapobiegać wybuchowi pożaru w czasie napełniania baku paliwem.

Na pewno posłuży Ci moja witryna ze szczegółami, które dotyczą opracowanego tu wątku. Nie zwlekaj zatem i kliknij w podany tutaj link.

Wykorzystuje się oddzielne zbiorniki do benzyny, oraz uwagi na odmienną technologię wykorzystywaną podczas tankowania – oddzielne do gazu ziemnego. Z tego powodu też dystrybutory gazu znajdują się zazwyczaj przy końcu stacji benzynowej – w tym miejscu, gdzie mieszczą się zbiorniki LPG (więcej na ten temat – ). Paliwa innego rodzaju są trzymane w zbiornikach znajdujących się pod stacją benzynową.

Usługi na stacjach benzynowych
Poza tankowaniem auta, na stacji benzynowej można zrealizować zakupy. Większość towarów dostępnych w sklepach zlokalizowanych przy stacjach jest związana z samochodami – można tam znaleźć produkty do konserwacji, płyny do spryskiwaczy, oleje silnikowe i tym podobne. Ponadto można tam kupić artykuły spożywcze, tytoń (źródło artykułu) oraz napoje alkoholowe. Od jakiegoś czasu prowadzone są także niewielkie punkty gastronomiczne oferujące hot dogi, kanapki czy gorące napoje. W tych miejscach nierzadko zlokalizowana jest też mechaniczna lub ręczna myjnia. Poza tym w wielu takich miejscach prowadzona jest sprzedaż, jak również usługi opierające się na napełnianiu zużytych butli gazowych. Zazwyczaj tego rodzaju punkt można znaleźć w miejscu, gdzie położony jest zbiornik LPG.