Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?

Autor: ell brown

Pewny najem to w pierwszej kolejności utrapienie właścicieli lokali. Nieodpowiedzialni lokatorzy umieją narazić ich na spore wydatki, nie regulując opłat. W jaki sposób zabezpieczyć się przed konsekwencjami niesfornych mieszkańców?

Prawa lokatorów chroni ustawa, przez co nie można swobodnie uznać ich na bruk. Jednakże najemcy, zalegający z opłatami za media i czynszem to jak się okazuje powszechny kłopot. Polacy świadomie inwestują w wynajem, kupują więc apartamenty do wynajęcia w Poznaniu i innych większych miastach. Jak więc należy zabezpieczyć się przed kłopotami?

Formalności przede wszystkim

Umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą musi być rzeczywiście dokładna. Poza umieszczeniem danych osobowych bezsprzecznie powinno się umieścić informacje o opłatach stałych i dodatkowych oraz uszczegółowić daty przelewów, oraz okres obowiązywania umowy.

Jeśli masz chęć zgłębić uzupełniające informacje na przedstawiany tutaj wątek, to zobacz to ważne opracowanie – ono również jest warte uwagi.

Dobrą praktyką jest też uszczegółowić, w których przypadkach umowę wolno zakończyć i określić termin wypowiedzenia. Właściciel posiada również możliwość poprosić o dokument potwierdzający zarobki. Porządni lokatorzy znają przepisy, więc poczują się pewniej, spostrzegając fachowość właściciela mieszkania. Gwarant zabezpieczenia – najem okazjonalny

Zawsze trzeba brać pod uwagę porażkę inwestycji. W jaki sposób radzić sobie z kłopotliwym lokatorem? Od 2010 roku istnieje wynajem okazjonalny. Różni się od zwykłego łatwiejszą procedurą eksmisji. W wypadku najmu typowego umowę wolno zerwać aż po upływie dwóch miesięcy od ostatnich opłat czynszowych. Tu zaczyna się nierzadko długotrwała walka o swoją własność: po bezskutecznych wezwaniach do zapłaty trzeba formalnie nakazać opuszczenie mieszkania i skierować naszą sprawę do sądu. Eksmisja wszak jest ograniczona przymusem znalezienia mieszkania zastępczego dla lokatorów, a to bywa wyjątkowo trudne.

Wynajem okazjonalny związany jest z tym, że potencjalni najemcy zobligowani są podpisać oświadczenie o postępowaniu egzekucyjnym w formie aktu notarialnego. To zabezpieczenie właściciela przed długami. Dzięki temu w podbramkowej sytuacji sprawa trafia do sądu i z marszu rozpoczyna się eksmisja. Lokatorzy zobowiązani są wskazać adres, pod którym mogą zamieszkać w takiej sytuacji. Proces trwa więc odczuwalnie szybciej, a szorstka forma dokumentów w pewnym sensie zniechęca niepewnych lokatorów. naturalnie opłaty notarialne to pokaźny nakład, ale warto to uznać za integralną część inwestycji.

Źródło: Zasypiam.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*