Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?

Autor: ell brown

Pewny najem to w pierwszej kolejności utrapienie właścicieli lokali. Nieodpowiedzialni lokatorzy umieją narazić ich na spore wydatki, nie regulując opłat. W jaki sposób zabezpieczyć się przed konsekwencjami niesfornych mieszkańców?

Prawa lokatorów chroni ustawa, przez co nie można swobodnie uznać ich na bruk. Jednakże najemcy, zalegający z opłatami za media i czynszem to jak się okazuje powszechny kłopot. Polacy świadomie inwestują w wynajem, kupują więc apartamenty do wynajęcia w Poznaniu i innych większych miastach. Jak więc należy zabezpieczyć się przed kłopotami?

Formalności przede wszystkim

Umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą musi być rzeczywiście dokładna. Poza umieszczeniem danych osobowych bezsprzecznie powinno się umieścić informacje o opłatach stałych i dodatkowych oraz uszczegółowić daty przelewów, oraz okres obowiązywania umowy. Dobrą praktyką jest też uszczegółowić, w których przypadkach umowę wolno zakończyć i określić termin wypowiedzenia. Właściciel posiada również możliwość poprosić o dokument potwierdzający zarobki. Porządni lokatorzy znają przepisy, więc poczują się pewniej, spostrzegając fachowość właściciela mieszkania. Gwarant zabezpieczenia – najem okazjonalny

Zawsze trzeba brać pod uwagę porażkę inwestycji. W jaki sposób radzić sobie z kłopotliwym lokatorem? Od 2010 roku istnieje wynajem (Polecam małe biuro do wynajęcia warszawa inoffice) okazjonalny. Różni się od zwykłego łatwiejszą procedurą eksmisji. W wypadku najmu typowego umowę wolno zerwać aż po upływie dwóch miesięcy od ostatnich opłat czynszowych. Tu zaczyna się nierzadko długotrwała walka o swoją własność: po bezskutecznych wezwaniach do zapłaty trzeba formalnie nakazać opuszczenie mieszkania i skierować naszą sprawę do sądu. Eksmisja wszak jest ograniczona przymusem znalezienia mieszkania zastępczego dla lokatorów, a to bywa wyjątkowo trudne.

Wynajem okazjonalny związany jest z tym, że potencjalni najemcy zobligowani są podpisać oświadczenie o postępowaniu egzekucyjnym w formie aktu notarialnego. To zabezpieczenie właściciela przed długami. Dzięki temu w podbramkowej sytuacji sprawa trafia do sądu i z marszu rozpoczyna się eksmisja. Lokatorzy zobowiązani są wskazać adres, pod którym mogą zamieszkać w takiej sytuacji. Proces trwa więc odczuwalnie szybciej, a szorstka forma dokumentów w pewnym sensie zniechęca niepewnych lokatorów. naturalnie opłaty notarialne to pokaźny nakład, ale warto to uznać za integralną część inwestycji.

Źródło: Zasypiam.pl