Jak często przeprowadzać ocenę pracowników?

Obecnie pozyskanie odpowiedniego pracownika jest bardzo istotnym składnikiem funkcjonowania każdej firmy. Gdy jednak zatrudnimy już taką osobę, która świetnie odnajdzie się na konkretnym stanowisku, należy także zadbać o nieustanny rozwój jej kwalifikacji. Realizuje się to najczęściej przy pomocy przeróżnego typu szkoleń, wcześniej jednakże trzeba wiedzieć, w jakim zakresie rozwój osób pracujących w naszej firmie nie odbywa się tak jakbyśmy tego chcieli.

Biznesmen

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Ważne jest zatem zbadanie osiągnięć personelu oraz poddanie analizie tego co jeszcze wymaga poprawy.

Przeczytaj bez marudzenia ten wpis ze strony (https://link2europe.pl/oferty-pracy-belgia/blacharz-samochodowy/) opisującego analogiczne posty, gdyż on niewątpliwie też jest godny Twojej uwagi.

W tymże celu, najczęściej wykonuje się okresowe oceny pracowników przedsiębiorstwa, które mają wyróżnić wszystkie szwankujące elementy w obowiązkach osób zatrudnionych na określonym stanowisku. Obecnie są one stosowane przez większość firm w naszym państwie i dają bardzo dobre efekty.

Wiele osób, gdy słyszy termin ocena okresowa pracownika postrzega to jako działania, których celem jest wyszukanie najgorszego pracownika w przedsiębiorstwie i dokonanie redukcji wśród personelu. Ze względu na takie patrzenie na te sprawy, ocena pracownicza nierzadko powoduje lęk pośród ludzi pracujących w określonym przedsiębiorstwie. Nie powinno tak jednakże być, bo tego typu oceny mają tylko przedstawić jak przebiega rozwój kwalifikacji pracownika na konkretnym stanowisku. Jeśli rezultaty nie są dobre, następnym krokiem pracodawców ma być polepszenie możliwości, za pomocą których taki rozwój ma mieć miejsce, a nie zwalnianie podwładnych. Dlatego też, ocena pracownicza powinna być postrzegana przez pracowników jako szansa wskazania swoim szefom, wad w działaniu określonych działów przedsiębiorstwa.

Ocena okresowa pracownika ma miejsce najczęściej raz na pół roku lub na rok, a kryteria oceniania zależą przede wszystkim od stanowiska, które zajmuje konkretna osoba – jeśli potrzebujesz sprawdzonego pracownika (zobacz urlop na dziecko) skorzystaj z usług outsourcingu, które są dostępne pod tym linkiem: GrupaPCG – leasing pracowniczy. Jest kilka najważniejszych sposobów dokonywania takiego rodzaju ocen.

Dwie z nich polegają na ocenieniu danego pracownika przez osoby z jego najbliższego otoczenia. W przykładzie metody określanej jako 360 stopni, oceny dokonują nie tylko pozostali pracownicy oraz szefowie lecz też niektórzy klienci, jak również pracownik swoich szefów. Z kolei ocena 180 stopni, odrzuca tą drugą część oceny, w związku z czym rozwój pracownika w danych kategoriach jest oceniany przez innych pracowników oraz przełożonych.