Wodomierze jako główne urządzenia do wykonywania pomiarów zużycia wody

Wodomierze są głównymi przyrządami pomiarowymi zużycia wody. Ich dokładność obliczeniowa, niezawodność, także celny wybór wyznaczają istotę zgodnych rozliczeń. W ostatnim czasie bardzo znane stały się wodomierze bezprzewodowe, jakie zapewniają realizowanie większej ilości odczytów i rozliczeń, a także szansa fakturowania w krótszych okresach faktycznie zużytej wody.

Zapraszamy

Autor: Michael Pereckas
Źródło: http://www.flickr.com
W inteligentnych wodomierzach zastosowano optyczny przepływ, absolutnie odporny na zewnętrzne pole magnetyczne. Nie ma możliwości zakłócania pomiaru przepływu wody, czyli inaczej kradzież wody przez montowanie aparatów transmitujących pole magnetyczne i krępujących pracę licznika. Zyskuje na tym spółdzielnia, lecz i lokator, który nie powinien płacić za różnych lokatorów. Dzisiejsze wodomierze (pod tym linkiem) zdołają powiadamiać zakład dostarczający wodę o modyfikacji, albo próbach transformacji w urządzeniu np. zsunięciu nakładki, przepływu wstecznego, także przyłożenia magnesu.Największym pozytywem dla lokatorów jest to, że odczyt poziomów zużycia wody odbywa się bez konieczności dostępu do pomieszczeń mieszkalnych, w dowolnym terminie, w krótkim czasie, a uzyskane dane mogą być przekazane do formatu pliku csv, tym samym ograniczone są koszty odczytów i sporządzania baz danych. Nadzwyczajnym ułatwieniem jest odczyt (bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_cieplomierzy/183/) danych z przyrządów ulokowanych w pozycjach trudno dostępnych.Koszt takiego licznika zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, jakie powinien ponieść mieszkaniec.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Wydaje się jednak, że w spółdzielniach, gdzie koszty wody technologicznej były naprawdę olbrzymie, opłaca się montować owego typu sprytne wodomierze – Zapraszamy. Głównym beneficjentem jest istotnie spółdzielnia, lecz po części także mieszkaniec. Jego czynsz jest w stanie być niższy, będzie też zawiadamiany o wszelakich upływach, które zdołają okazać się w przyszłości znacznym kłopotem. Cena licznika nie jest nadmiernie wygórowany, a mnóstwo spółdzielni rozkłada go mieszkańcom na raty do czynszu.
Zmyślne wodomierze umożliwiają wyeliminować ewentualność wystąpienia omyłek powiązanych z fałszywym odczytem, lub pomyłki przy wdrażaniu danych.