Podatki, wymiana towarów itd. – czyli co jest najistotniejsze przy zakładaniu firmy?

Każda osoba, która myśli o założeniu swojej firmy musi wiedzieć o tym, że związane jest to nie tylko z wieloma profitami, ale także mnóstwem skomplikowanymi obowiązków. Niekiedy przedsiębiorca nawet nie zdaje sobie sprawy działań, jakie będzie musiał zorganizować, jak również decyzji, jakie trzeba będzie podjąć.

Po pierwsze najistotniejsza jest rejestracja swojej działalności. Później niezwykle ważne jest przygotowanie właściwej nazwy. W przypadku firm rejestrowanych przez osoby fizyczne jest to jej imię i nazwisko. Oprócz tego przedsiębiorca może zawrzeć w nazwie również inne słowa lub litery, co także zazwyczaj jest praktykowane.

W trakcie zakładania firmy niezwykle dużo zależy od tego, czy będzie ona jednoosobowa, czy też planujemy zatrudnić innych pracowników. W sytuacji posiadania firmy kilkuosobowej, będziemy musieli pomyśleć o sprzęcie, który na pewno będzie im niezbędny. Najczęściej są to oczywiście komputery, niekiedy również będziemy musieli rozważyć leasing samochodu.

Znacznie więcej obowiązków czeka nas także wówczas, gdy zamierzamy sprowadzać swoje usługi tudzież produkty za granicę. Wtedy niezbędne będzie zgromadzenie informacji na temat tego, czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Ważne jest również, aby uwzględnić kwestie opłat podatkowych. Należy przekonać się np. jaki jest podatek (czytaj też podatek dochodowy od osób fizycznych) liniowy stawka za podatek – okazuje się, że może być on konkretnych sytuacjach bardziej korzystny dla przedsiębiorców.

obliczanie podatków

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com

Jak się zatem wydaje, zanim założymy firmę niezwykle ważne jest, aby jej właściciel podjął wiele kluczowych decyzji. Musimy więc nieco wcześniej zgromadzić jak najwięcej wiadomości na ten temat, dzięki którym w znacznie szybszy sposób dopełnimy wszystkich obowiązków formalnych – w znacznej mierze początkowe decyzje mają wpływ na późniejszy sukcesywny rozwój firmy.

Młodzi przedsiębiorcy, którzy czują potrzebę zdobywania wiadomości, powinni także skorzystać z różnorodnych szkoleń, których znacznie więcej przeprowadza się obecnie w naszym kraju. Bardzo dużo szkoleń tego typu jest bezpłatnych – organizowanych np. w ramach funduszy z Unii Europejskiej. Wiedza na temat zakładania i funkcjonowania firmy to nierzadko najważniejszy kapitał początkowy.