Czy jest praca marzeń? Amerykanie już odnaleźli odpowiedź, ale jak to się ma do naszych polskich warunków?

Jak najlepsza to jaka? No jak najbardziej, aby dużo płacili, było niedużo stresu, by można było się rozwijać, a ludzie w pracy mili. Taka praca wydaje się faktycznie interesująca, ale czy jest możliwa? Według Amerykanów zawodem, który spełnia wszystkie te cechy jest aktuariusz. Czy tak jest?

aktuariusz

Autor: Friends Life
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu warto przyznać, że nie ma takiego pojęcia jak (http://hurtplus.pl/tytonie-c-8.html) praca marzeń, bo świat jest za bardzo złożony, a nasze charaktery, zdolności i preferencje zbyt różnorodne, aby tak bez problemu to podsumować. Jedna osoba będzie się bardziej profesjonalnie prezentowała w konkretnej dziedzinie, kolejna w innej, to naprawdę nie taki prosty temat, jak się niektórym wydaje. Podobnie jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie się podobał jej tryb, charakter i inne czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się tematyką rynku pracy opublikował ranking 200 zawodów, które są najbliżej charakterystyki „pracy marzeń”. Znajdują się tam dość różnorodne profesje, między innymi, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.

przeczytaj więcej

Autor: Brad Einarsen
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsze miejsce zostało jednakże zarezerwowane dla aktuariusza. A jak więcej opinii pod tym łączem www.probudiament.pl to prezentuje się w Polsce, w kraju gdzie większość osób nie zdaje sobie sprawy, iż istnieje taka profesja? A jak nawet słyszeli, to nie orientują się, czym ów fachowiec się zajmuje? Coraz mniejsza ilość ludzi podchodzi do swojej pracy jako jedynie do miejsca, gdzie się zarabia. Niemal identycznie, a może i bardziej ważny jest sens wykonywanego zajęcia, bo to zapewnia spełnienie zawodowe. Czym właściwie zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to fachowiec w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc łatwo zauważyć zawód ten spodoba się osobom, które lubią i komfortowo się czują w temacie przedmiotów ścisłych.

Ogólnie akcjonariusz ma związek z branżami jak ubezpieczenia, reasekuracja i plany emerytalne (przykładowo, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń spoczywa na nim wycena różnych zobowiązań wobec klientów. Powinien również brać udział w konstruowaniu produktów, tak, ażeby poziom rezerw czy przyszłe przepływy pieniężne właściwie zabezpieczyły ewentualne zobowiązania. Żeby zostać aktuariuszem w naszym kraju trzeba spełnić parę warunków (dowiedz się więcej: bardzo ciekawa strona). Najistotniejsze to zdać z pozytywnym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy profesja ta w Polsce jest tak rozpoznawalna, jak w Ameryce można na pewno odpowiedzieć negatywnie. Nie, u nas ta dziedzina jest młoda, ale już widać, jaka to interesująca branża.