Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w czasach kilkunastu tysięcy lat przed Chrystusem. Rozładowanie energii typowej dla działania sprężyny widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten wykorzystywany był również przy tworzeniu rozmaitych pułapek na zwierzynę.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Znane było także działanie sprężyn płaskich, opierających się na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Najważniejszą cechą sprężyn jest ich możliwość ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny mają bardzo dużą pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że nieczęsto myślimy o tym, jak wiele sprężyn otacza nas codziennie. Są one elementami wielu rozmaitych urządzeń, które na co dzień spotykamy. Mamy możliwość wyodrębnienia setki rodzajów sprężyn.

Napotkamy na nie na przykład w małych zegarkach ręcznych, oczywiście tych nakręcanych, jakie pamiętamy już z wczesnych lat dziecinnych.

Nie czekaj! Jeżeli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to czytaj również fosforanowanie stali następne informacje na wybrany temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z radością.

Innego typu sprężyn używane będą przykładowo w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są bardzo duże i bardzo wytrzymałe. Pod względem cech działania mamy możliwość wyodrębnienia sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Spotkać można jeszcze jeden rodzaj sprężyn – sprężyny skrętowe. Można je także podzielić ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.

Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest niezwykle silna i odznacza się niemałą konkurencją. Przeciętni obywatele nie mają jednak pojęcia o tym, że przemysł (przeczytaj filtry przemysłowe) ten jest tak mocno rozwinięty. Zazwyczaj firmy trudniące się wytwarzaniem sprężyn nie muszą za bardzo się reklamować, zwłaszcza w mediach tradycyjnych, której ukierunkowane są na zwykłych pracujących Polaków. Firmy sprzedające sprężyny (sprawdź ) mają zwykle swoich własnych odbiorców związanych z bardzo rozmaitymi dziedzinami produkcji przemysłowej. Różnorodne ich rodzaje używane są w przemyśle samochodowym, ale również przy sprzętach budowlanych, albo przykładowo sportowym sprzęcie na siłownię. Małe rodzaje sprężyn stosowane są z kolei na przykład w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bezpośrednio związana z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że można by wypisać kilkaset stron o tym, używa się ich bowiem za każdym razem, kiedy konieczna jest jakakolwiek amortyzacja.