Jak dbać o domową księgowość?

W domu większości osób znajduje się wiele różnorakich dokumentów, które powinniśmy zachowywać przez wzgląd na ich ważność. Niestety bardzo często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Niekiedy nie wiemy, co może okazać się w przyszłości przydatne, a co nie, przez co zbieramy praktycznie wszystko. I chociaż na ogół staramy się nawet posprzątać wszystkie sprawy, to jednak zazwyczaj po kilku dniach porządku, wszystko powraca jak było, tzn do standardowego nieładu. Jak zatem zachować porządek w dokumentach i nie zwariować?Niezwykle istotne jest, żebyśmy już na wstępie stworzyli kategorie poszczególnych rodzajów dokumentów, jakie mamy w naszym mieszkaniu. Należy gromadzić przede wszystkim najważniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas kredytów – szczególnie potwierdzenia spłat. Warto je zachować, aż do chwili spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Należy również przygotować kopie pewnych dokumentów, które np. sporządzaliśmy na potrzeby różnego typu finansowych transakcji czy też przy okazji załatwiania określonych spraw w urzędach. Dodatkowo konieczne jest przechowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.
rachunki
Wiele ludzie przechowuje także rachunki za stałe opłaty, takie jak gaz lub prąd, jak również potwierdzenia zapłaty. Niektórzy zachowują również rachunki za różnego typu produkty, które zakupili w sklepie. Czasami mogą się one przydać, szczególnie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.Niewątpliwie istotne jest również, żebyśmy posiadali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (bezpłatne rozliczenie pit 2015).

Jeśli masz chęć poznać więcej danych na prezentowany wątek – doskonale się składa, gdyż istnieje już pełna informacja (http://pieczatki.pl/wzory-odbic/), którą można zobaczyć tutaj.

Są to rozmaitego typu rozliczenia i potwierdzenia, na podstawie których dokonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one zachowane przez pięć lat licząc od końca roku, w jakim nastąpiło rozliczenie. W przypadku braku tych dokumentów, urząd ma prawo nałożyć nawet karę i żądać zwrotu sumy, jaka była odliczona od podatku, powiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Powinniśmy więc pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (szczegóły). To niezwykle istotne, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych kłopotów.