Programy lojalnościowe – czym są, dla kogo są przeznaczane i w jakich celach?

Programy lojalnościowe spotykamy w naszym życiu niemalże codziennie. Są to takie działania marketingowe, jak na przykład punkty zdobywane za zakupy. Za ich pomocą możemy dokupić kolejną rzecz za darmo lub niższą cenę. Takie programy zapewniają stałą współpracę z klientem. Najczęściej są one opłacalne i w pełni spełniają swoje zadania.

kupony lojalnościowe

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku branż, w których klienci zakupują produkty często, a dobry kontakt z nimi jest niezmiernie istotny dla działania firmy, programy lojalnościowe są naprawdę korzystne i potrzebne – doczytaj tu.

Czy poszukujesz na stronie lampydodomu.pl czegoś wyjątkowo zajmującego? Namawiamy więc do nowego wpisu. Należy tylko kliknąć w podany link.

Trzeba pamiętać, że właśnie z tego powodu powinno się je tworzyć – dla zbudowania stałej współpracy z najlepszymi klientami. Wydaje się oczywiste, że w przedsiębiorstwach, w których sprzedawany towar nie jest takim, jaki nierzadko nabywamy, programy lojalnościowe mogą stać się problematyczne i głównie po prostu nieprzydatne. Przykładowo meble nabywamy stosunkowo rzadko, kolekcjonowanie punktów jest w takiej sytuacji niełatwe. Oczywiście firmy rozwiązały również i tę przeszkodę, przykładowo otwierając jeden program lojalnościowy dla kilku firm. Warto jednak zdać sobie sprawę, że takie kroki marketingowe nie zawsze się sprawdzają.

Aby zaproponować użytkownikom kart dobre nagrody, należy wliczyć ich cenę w koszty zakupowanych na co dzień przedmiotów. Jeśli nie jest to działalność, w której jeden klient często robi zakupy – nasze ceny przestają przestaje być konkurencyjny, zamiast więc zyskiwać, tracimy. Prowadzone programy lojalnościowe muszą być naprawdę dobrze przeanalizowane. Kiedy firma decyduje się na przeprowadzenie programu, warto skrupulatnie i interesująco przedstawić katalog nagród. Po pierwsze powinny być naprawdę atrakcyjne. Nikt nie będzie chciał zbierać punktów, aby w zamian dostać długopis lub pendrive. Dobrym rozstrzygnięciem jest także lokowanie loga na produkcie. Dzięki temu klient zapamięta od kogo otrzymał prezent. To powiększy więź z danym przedsiębiorstwem. Dodatkowym plusem będą zdecydowanie zniżki dla klientów. Powiększenie liczby punktów możliwych do zdobycia w konkretnym okresie także jest świetnym zamysłem.

przykład karty lojalnościowej

Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
Programy lojalnościowe to prawidłowy sposób zapewniania poprawnych kontaktów z klientami. Dzięki takim akcjom zatrzymujemy przy sobie najlepszych użytkowników, którzy czują, że są naprawdę ważni dla przedsiębiorstwa. Należy jednak nie zapomnieć, że tego typu działania marketingowe muszą być rzeczywiście dobrze przemyślane oraz organizowane, tylko wtedy możemy liczyć na duży sukces.