Nie tak dawno Kowalski krępował się nieuregulowanych pożyczek, dzisiaj prawie każdy jest zapożyczony

Nierozliczony kredyt, zobowiązania w urzędzie skarbowym i niezapłacone rachunki – komornik, sprzedaże komornicze, brzmi znajomo. Egzekucja długów nie musi być najgorszą katastrofą w życiu, nawet jeśli przewidywana jest licytacja rodzinnego domu, budowanego przez długie lata interesu czy też przejmowana jest wypłata wynagrodzenia stanowiąca główne źródło utrzymania rodziny.

Słój z oszczędnościami

Autor: Tax Credits
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu osobom obciążonym długami niestety nie udaje się wywinąć się od licytacji komorniczej (zobacz: Komornik (informacje) Sądowy Tomasz Żebrowski). Wówczas prowadzone są sprzedaże mieszkań spółdzielczych czy własnościowych, w których mogą wziąć udział różne osoby. Są jednak procedury na to, by uchronić się przed sprzedażą prowadzoną przez komornika.

Nie ociągaj się! Jeśli zainteresowały Cię opublikowane tutaj notatki, to czytaj artykuł, który jest w podanym linku. W nim znajduje się sporo szczegółów.

Przetargi komornicze prowadzone są, wówczas gdy posiadacz danej nieruchomości opóźnia się z regulowaniem przez dłuższy czas.

Wtedy niestety sprawa zostaje oddana egzekutorowi, który może zawłaszczyć nie tylko lokal, ale również niektóre meble. Takiej skomplikowanej sytuacji można uniknąć. Najprostszym sposobem uchronienia się od licytacji egzekucyjnej jest stosunkowo szybkie działanie, które powinno się podjąć na etapie, kiedy mamy kłopoty z regulowaniem opłat wziętego zobowiązania. Najwłaściwiej o utrapieniach finansowych porozmawiać z bankiem, gdyż możliwe, że dzięki temu unikniemy licytacji mieszkania czy domu. Komplikacje ze spłacaniem należności mogą powstawać z wielu przeróżnych czynników, między innymi z pechowych sytuacji bytowych, w których znaleźć się na które natknąć się może praktycznie każdy.

Pieniądze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
W pętlę długu mogą popaść ludzie po rozwodzie lub osoby, które utraciły pracę. Najgorszą możliwością jest unikanie kontaktu z bankiem. Lepiej umówić się na rozmowę z pracownikiem placówki bankowej. Jeżeli do tego czasu raty zaciągniętego zobowiązania płacone były regularnie, wówczas instytucja finansowa może nam iść na rękę. Możemy liczyć na przykład na okresowe zmniejszenie rat lub na zatrzymanie ich wpłacania przez okres kilku miesięcy. Inną alternatywą uniknięcia aukcji wykonywanej przez komornika może być rozłożenie w czasie okresu spłacania, na przykład z dwudziestu na trzydzieści lat. Opłaty staną się automatycznie niższe.

Osobom, które wpadły w pętlę długów niekiedy proponuje się także konsolidację. Dzięki tego rodzaju metodom wcale nie musi dojść do interwencji egzekutora.

Porównaj –