Jak ciekawie ozdobić wnętrza światłem?

Światło w mieszkaniu ma na celu nie tylko rozświetlać mrok w pomieszczeniu. Odpowiednio wybrany rodzaj oświetlenia może pełnić także funkcje ozdobne. Niezwykle ważne jest zatem właściwe dobranie umiejscowienia światła, które stworzy niezawodny klimat i wpłynie na nasz doskonały nastrój.

W pomieszczeniach możemy zastosować trzy istotne typy oświetlenia. Najważniejszym jest rzecz jasna ogólne, które rozświetla pomieszczenia, kiedy zapada ciemność. Kolejnym typem światła jest punktowe. Trzeci typ to światło (zobacz kliknij aby zobaczyć więcej) dekoracyjne, jakie spełnia przede wszystkim zadania ozdobne. Każdy z tych typów wyróżnia się zupełnie innymi właściwościami. Naszym najistotniejszym celem jest dobranie prawidłowego światła do zadań, jakie docelowo ma ono spełniać. Wyznaczając oświetlenie do danego wnętrza, trzeba mieć na uwadze powierzchnię, wysokość, liczbę okna oraz ustawienie mebli. Czytaj też

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

W bardzo wielu sytuacjach jednak funkcje użytkowe wiążą się z tymi ozdobnymi. Przykładem tego mogą być chociażby lampy wiszące do kuchni. Idealnie wyglądają i mogą doskonale przyozdobić pomieszczenie, a dodatkowo dadzą odpowiednie światło, dzięki któremu można przygotowywać doskonałe posiłki nawet późno w nocy. Oświetlenie kuchni to jedna z najważniejszych kwestii w każdym mieszkaniu, dlatego też powinniśmy niezwykle uważnie zaplanować tę kwestię.

Światło jest tak samo ważne w łazienkach. W tych pomieszczeniach zazwyczaj konieczne jest oświetlenie nawet w ciągu dnia, ponieważ w większości przypadków nie ma w nich okien. Możemy wybrać chociażby oryginalne łazienkowe kinkiety, które doskonale spełniają także swoje funkcje użytkowe.

Głównym zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest podkreślenie najważniejszych szczegółów i detali wnętrza. W ten sposób można podkreślić barwę i strukturę powierzchni czy kształt podświetlanego obiektu. W tej sytuacji najodpowiedniejsze okażą się lampy na wysięgnikach, jakie posiadają oprawy zapewniające światło bezcieniowe lub reflektorki halogenowe umieszczane zazwyczaj symetrycznie i w pewnej odległości od podświetlanego przedmiotu. Jak się zatem okazuje, należy odpowiednio rozplanować kwestię oświetlenia mieszkania, by cieszyć się niezawodną atmosferą w mieszkaniu każdego wieczora.

Dalsza część: