Który z podatków jest mniejszy, gdy wynajmujemy mieszkanie?

Podatki w Polsce są nieco skomplikowane. Można stwierdzić, że w zasadzie płacimy je od wszystkiego. Też posiadacz mieszkania najmowanego musi opłacać podatek za najem. Posiada on jednak możliwość wyboru rodzaju opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Jednakże takie prawo posiadają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się przy pomocy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% lub foxess 32%. Rodzaj rozliczania wybiera się przed wszczęciem wynajmu mieszkania i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezłożone i w miarę niskie, nie zawsze jest odpowiednim rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już sporo większy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo wnikliwie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można odpisać koszta pozyskania dochodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest pomyślny przede wszystkim dla osób, które nie tak dawno poniosły wydatki na przykład powiązane z remontem.

Gdy już wybierzemy typ podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, powinniśmy zawiadomić o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, odpowiedniego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy płaci się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i przelać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.