Każdy z nas stać się może uczestnikiem jakiegoś wypadku czy zasłabnięcia

Czy każdy da sobie radę z pomocą poszkodowanemu w takich sytuacjach? Niestety smutne statystyki mówią, że wiele osób nie ma pojęcia o elementarnych podstawach pomocy medycznej. Tacy ludzie, będąc świadkiem przy jakiś zdarzeniach nie dają rady w żaden sposób pomóc, ograniczając się jedynie do wezwania karetki pogotowia.

A tak naprawdę przecież od szybkiej i sprawnej pomocy zależy czyjeś życie, bowiem fachowa pomoc jechać może niekiedy i pół godziny, i w tym czasie właściwe czynności mogą utrzymać chorego przy życiu.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com

W praktyce żeby w jakiś sposób pomóc poszkodowanemu, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, czy jest słyszalny oddech, i jaki jest stan obrażeń. Jeżeli akcja serca ustała albo nie słyszy się oddechu, to najbardziej skutecznym sposobem reanimacji jest masaż (zobacz również masaż stargard) serca. Robić go należy do przyjazdu lekarza, i jeżeli był on dobrze zrobiony, to chory może mieć dużo więcej szans na przeżycie.

Ponieważ jakiś wypadek może się przydarzyć każdemu, to raczej wszyscy powinni znać zasady pomocy przy wypadkach. W większości firm na szkoleniach z BHP są także wykłady które dotyczą właśnie tego tematu, lecz przeważnie bez ćwiczeń praktycznych. A tak naprawdę to ćwiczenia właśnie mają ogromną rolę, gdyż suchą teorię bardzo szybko się zapomina, a wyrobione przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki ruchowe na dłużej mogą zostać w naszej pamięci.

W większości miast są prowadzone regularne kursy (korepetycje z matematyki w gliwicach) pierwsza pomoc, trwają one dzień lub dwa, w trakcie których uczestnicy szczegółowo mogą poznać metody radzenia sobie w najczęściej spotykanych sytuacjach, takich jak wypadki, omdlenia, krwotoki czy oparzenia. Uczą się także posługiwania podstawowymi urządzeniami medycznymi, takimi jak ciśnieniomierz , które również mogą być pomocne w ocenie stanu chorego. Jeżeli ktoś będzie się chciał upewnić, że w razie jakiegoś zdarzenia sobie poradzi, to musi zdobyć wiadomości w takim szkoleniu, na pewno jego zasób wiedzy sporo się rozszerzy.