Wpływ odpowiedniego stanu opon na bezpieczną jazdę w różnych warunkach klimatycznych.

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia samochodów jeżeli będzie chodzić o bezpieczną jazdę są opony. I niestety wśród naszych właścicieli aut jest to też bardzo zaniedbywana rzecz, chociaż konsekwencje niekiedy mogą być dość poważne. Opony z za małym bieżnikiem na śliskiej nawierzchni nie będą miały odpowiedniej przyczepności, a w przypadku kontroli policji jazda na nich zakończyć się może wystawieniem mandatu i zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Opona

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu należy pilnować odpowiedniego stanu ogumienia w samochodzie, jeżeli będą posiadały za mało bieżnika albo przekroczą pewien wiek, to należy je wymienić najszybciej jak się da.

Dochodzisz do przekonania, że warto byłoby poszerzyć swą wiedzę na wyjaśniany tutaj temat? Kliknij więc na ten odnośnik oraz przeczytaj więcej opinii na ten temat (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/osprzet_myjek_techkar/dysze-myjek-techkar,2,3544).

Specjaliści są zdania, że opona powinna być użytkowana nie dłużej niż dziesięć lat, po upływie tego czasu guma zaczyna tracić swoje właściwości i oponę należy wymienić. W wielu sytuacjach należy jednak zmieniać opony częściej, jeżeli ktoś posiada na przykład auto terenowe, które mocno eksploatuje w różnych warunkach, to raczej nie powinien czekać, aż jego opony 4×4 dojdą do stanu minimalnego, bo może po prostu mieć kłopoty z jazdą.

W naszej strefie klimatycznej najbardziej popularne są sezonowe opony, na lato i zimę. Różnią się one składem mieszanki i bieżnikiem. Opony letnie posiadają twardą mieszankę, która nie będzie się bardzo ścierać w czasie ciepłych dni, lecz nie będzie się ona nadawała na używanie w zimie, gdyż guma będzie zbyt twarda i może się ślizgać.

Opon samochodowe

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com

Za to guma w oponach zimowych jest miększa, nie będzie twardnieć nawet przy dużych mrozach, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości nawet jak jest bardzo zimno. Jazda na oponach zimowych jest zalecana w temperaturach do kilku stopni, jeśli jest cieplej następuje ich dużo szybsze zużywanie się. Zwiększająca się ilość właścicieli decyduje się ostatnimi czasy na jeszcze inne wyjście, to znaczy na opony całoroczne (źródło artykułu). Ich zaletą jest to, że użytkuje się je przez cały sezon, bez konieczności przekładania dwa razy w roku całego zestawu.

Zainspirował Cię ten artykuł? Wejdź na odsyłacz do artykułu (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/osprzet_myjek_techkar/dysze-myjek-techkar/dysze-rotacyjne-techkar,2,3556), tam zapewne znajdziesz jeszcze większą ilość informacji na temat, który Cię interesuje.

Zdania co do ich skuteczności, szczególnie w zimie są bardzo różne, choć część kierowców twierdzi, że doskonale dają sobie radę nawet w trudniejszych warunkach.