Kto może zostać spawaczem? Jakiego typu cechy musi mieć spawacz? Czy jest to odpowiedni fach dla wszystkich?

Spawacz to osoba, która łączy ze sobą części wytworzone na przykład ze stali, żeliwa albo metali różnorakich. Stosujemy do tego elektryczne źródło energii cieplnej. Do najistotniejszych obowiązków pracownika na takim stanowisku należy zaznajomienie się z elementami konstrukcji jak i przyszykowanie ich do ostatecznego połączenia.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna podstawowym zadaniem jest spawanie metalowych konstrukcji i części z tworzywa sztucznego, następnie sprawdzenie jakość zrobionego zespolenia lub wykonanie dokumentacji, która dotyczy danej pracy oraz stanu sprzętu.

Jeśli uznasz, że opublikowane w tym tekście informacje są ciekawe, zobacz jeszcze szczegóły w linku prawo karne wrocław. Będą tam tak samo wartościowe dane.

Ten, kto obejmuje takie stanowisko powinna posiadać przynajmniej kwalifikacje zawodowe lub wykształcenie średnie. Najlepiej skończyć technikum albo liceum zawodowe, może być też ukończony specjalny kurs zawodowy. O ewentualnej przyszłej pracy decyduje posiadanie książki spawacza, a także ważne uprawnienia na choć jedną z metod spawania. Istotną kwestią jest także posiadanie dobrego zdrowia oraz dobrej formy fizycznej.

Takiego zawodu nie mogą wykonywać alergicy czy astmatycy, osoby mający wadę oczu lub epilepsję. Nie jest to zajęcie dla ludzi niepełnosprawnych. Pracownik wykonujący ten zawód powinien charakteryzować się też precyzją działania, zdyscyplinowaniem, jak i dobrą kooperacją ze swoimi kolegami z pracy. Spawanie to praca ciężka i samodzielna. Pracę wykonuje się w różnorodnych warunkach oraz miejscach, na przykład silosy, warsztaty rzemieślnicze albo też wnętrza statków. Ilość godzin pracy takiego pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-ile-zarabia-ratownik-medyczny-i-jak-wyglada-jego-praca) jest zależny od miejscu zatrudnienia. W większych zakładach praca może się odbywać nawet na trzy zmiany, w mniejszych firmach pracuje się najczęściej na jedną zmianę, w ustalonych godzinach. Zobacz więcej: kliknij tu.

przy pracy

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba pracująca w tym zawodzie rzecz jasna musi posiadać ochronne ubranie w pracy, chroniące przed uszkodzeniem oczu okulary spawalnicze, rękawice oraz kombinezon. W czasie robienia czynności spawalniczych pracownik oczywiście jest narażony na różnorakie urazy. Mogą to być oparzenia rozżarzonymi fragmentami metalu, mogą też występować bóle krzyża, ramion. Każdy spawacz powinien się stale dokształcać, służą temu szkolenia spawaczy. Dzięki nim usługi spawalnicze są wciąż lepszej jakości i znajdują się na wyższym poziomie.