Czym się odróżniają sklepy osiedlowe od dużych supermarketów. Jakie mają zalety i wady? Gdzie warto robić zakupy?

Nabywcy w zależności od osobistych preferencji mają swoje najbardziej lubiane formy dokonywania zakupów. Niewiele jest osób, które wszystkie zakupy dokonują w jednym miejscu, na przykład w markecie. Większość z nas zmienia miejsce robienia zakupów zależnie od tego co pragnie zakupić. Niemniej jednakowoż badania pokazują, iż najczęściej zakupy robimy w supermarketach, hipermarketach oraz dyskontach. Zdecydowanie rzadziej odwiedzamy sklepy na osiedlu czy bazary.

Warto tutaj więc nieco dłuższą chwilę zatrzymać się przy sklepikach osiedlowych, jakie mają opinię bardzo drogich i niezbyt przyjaznych.

Masz w planach uzyskać inne informacje na omawiany temat? Z pewnością notka z witryny też je posiada, zatem kliknij tutaj i poznaj je szczegółowo.

Opinia ta przylgnęła do sklepów osiedlowych za czasów komuny i wiele osób ciągle uważa, że jest tam tak samo. Tymczasem obecne sklepy osiedlowe to nowoczesne i życzliwe placówki z miłą obsługą. Identycznie jak w większych sklepach można płacić tam kartą, każdy z takich sklepów ma również kasy fiskalne (poczytaj). Ogólny poziom cen jest trochę wyższy niż w większych sklepach jednocześnie nie są to zastraszające różnice.

w supermarkecie

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Może brać się to z faktu, że małe sklepy osiedlowe nie mają tak mocnej siły przetargowej jak sieciówki i zakupują towary drożej. Pomimo to prywatne sklepy osiedlowe posiadają wiele plusów. Najważniejsze to, że zakupy tam zabierają niezbyt dużo czasu, nie musimy oczekiwać w kolejkach. Tego typu sklepy są blisko domu, przeważnie nie musimy nawet wsiadać do auta. Choć ceny nie są najniższe sumarycznie płacimy mniej, bo do sklepu osiedlowego udajemy się, aby kupić konkretne rzeczy i nie bierzemy niczego przy okazji jednocześnie nie zachęcają nas jakieś super promocje.

W takich sklepach do wyboru mamy same znane i sprawdzone marki produktów o odpowiedniej jakości. Nie ma tu tanich i niskich jakościowo marek własnych jak w dużych sklepach. W sklepie osiedlowym czujemy się bardziej jak u siebie, gdyż znamy sprzedawców, możemy zamienić kilka zdań czy zapytać, kiedy czegoś nie wiemy. W supermarkecie z kolei nie mamy okazji poradzić się kogokolwiek, ponadto często musimy sami rozrywać foliowe opakowania zbiorcze.

W małym sklepie osiedlowym właściciel zatroszczy się o komfort klientów i nie sprzedaje przeterminowanych towarów, gdyż dobrze poznał swoich klientów i nie mógłby sobie na to pozwolić. W małym sklepie jesteśmy w stanie też zasugerować wprowadzenie pożądanych towarów a niekiedy można nawet zrobić zakupy na kredyt.