Jak dobrać i nabyć odpowiednie opony zimowe?

Opony są bardzo istotną częścią każdego samochodu, na przykład ze względu na to, że są jedynymi elementami dotykającymi podłoża w czasie jazdy. Od ich kondycji więc uzależnione jest w dużej mierze bezpieczeństwo ludzi użytkujących dany pojazd. Dlatego tak ważne jest regularne zastępowanie opon nowymi. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z używaniem w pojeździe opon w złym stanie.

Podobnie istotną kwestią jest powinność wymiany opon na zimowe. Na terenie Polski nie ma co prawda przepisu, który zakazuje poruszania się w zimie na letnich oponach, lecz większość użytkowników dróg ma wiedzę na temat zagrożenia, jakie wiąże się z takim postępowaniem. Nie bezpodstawnie takie opony na zimę zostały opracowane. Zarówno opony na lato, jak i te na zimę opracowano w taki sposób, żeby w wybranych warunkach na drodze gwarantować maksymalny poziom zabezpieczenia.

Charakterystyka opon na zimęJak już zostało wspomniane, zmiana ogumienia zależnie od pory roku ma za zadanie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo pasażerom pojazdu. Niedostosowanie ogumienia do pogody powoduje zagrożenie wynikające ze specyfiki danych opon. Ogumienie na zimę produkowane jest z innej mieszanki gumy niż to letnie. Jest to guma o większej twardości i bardziej wytrzymała, opony te stworzone są do jazdy po powierzchni zaśnieżonej, a nawet oblodzonej.

Opony na zimę

Źródło: Interopony.pl

Dzięki specyficznej konstrukcji zimowej opony – strona tutaj – droga hamowania jest skrócona, także w niełatwych warunkach. To z kolei pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wymianę opon na zimowe zaleca się przy pojawieniu się pierwszych przymrozków.

Gdzie kupować ogumienie?Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie posiadacze samochodów, jest to, czy kupować ogumienie nowe, czy używane. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że decydując się na kupno opon używanych trzeba znać się na tyle, by móc ocenić ich stan po wyglądzie. Kupno opon nowych z wyspecjalizowanego sklepu daje gwarancję ich jakości, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom pod hasłem „tanie opony zimowe” można odszukać również punkty oferujące produkty dobrej jakości i renomowanych firm. Opony to elementy tego rodzaju, na jakich nie powinno się oszczędzać. Autor: