Jak odzyskać pożyczkę od postaci prywatnej?

Wielu z nas będzie w stanie kiedyś użyczyć osobie prywatnej pożyczki lub prawdopodobnie już to zrobiło. Tak samo każdego człowieka niestety może dotknąć komplikacja wyegzekwowania zwrotu pieniędzy. W jaki sposób przeprowadzić windykację w tego rodzaju kazusie?

dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Postępowanie sądowe, jakie ma przyczynić się do wydania prawomocnego nakazu zapłaty odbywa się w wydziałach cywilnych. One nagminnie zajmują się wyjątkowo dużą wielkością spraw, w związku z tym też tok jest czasochłonny i nie raz pożera również dużo nerwów. Na domiar tego skomplikowana jest także windykacja bezpośrednia – osobę prywatną ciężej namierzyć niż korporację. Ambaras występuje przede wszystkim przy sposobności ustalania majątku dłużnika i egzekucji komorniczej. Kiedy już zmagamy się z tego typu kłopotem, jakim jest windykacja długów od osób prywatnych, dobrze jest z początku spróbować załatwić sprawę polubownie. W praktyce na nieszczęście natomiast pożyczkobiorca rzadko poddaje się naszym roszczeniom. Da się spróbować przesłać list z postulowaniem zapłaty. Postulowanie powinno zawierać informację, iż w wypadku braku reakcji ze strony dłużnika sytuacja zostanie skierowana do spółki windykacyjnej ewentualnie > szczegóły pod linkiem domymax.pl sądu.

Windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
O ile postać prywatna na list nie odpowie, dobrze jest zwrócić się do firmy windykacyjnej, jaka podejmie odpowiednie czynności polubowne i w razie wymagania skieruje sytuację do sądu. Przeszkolony personel w konkretnej firmie potrafi zająć się jednostką zadłużoną w dopasowany sposób, a w takim razie właśnie wydajnie wykonywać swoją robotę. Odzyskiwanie długów od osób prywatnych jest niekiedy wyjątkowo drażliwe. Nawet jeśli egzekutorowi nie uda się odebrać kredytu i postępowanie zostanie ujarzmione, to dzięki wyrokowi jesteśmy w stanie pytać o odnowienie działania egzekucyjnego. Zdecydowanie i upór finalnie doprowadzą do odzyskania funduszy.