Badanie satysfakcji klientów, tajemniczy klient

W obecnej gospodarce najbardziej fundamentalną normą jest to, że klient jest panem. Każda działalność gospodarcza, która lekceważy żelazne prawo ekonomii wolnorynkowej, nie wygra w bitwie o klienta. Z tego powodu kilkadziesiąt lat temu zarówno teoretycy, jak i praktycy zaczęli projektować badanie marketingowe, które skutecznie miało ujawniać to, czego klienci chcą i jakie mają zdanie na temat wyrobów przedsiębiorstwa.

Wymyślono rozmaite kwestionariusze dla konsumentów oraz tak zwane analizy focusowe. Właściciele przedsiębiorstw często udawali się na kontrole do placówek marki, by ocenić, czy pracownicy dają klientom dobre traktowanie.

tajemniczy klient

Jednak badanie badanie satysfakcji klienta jakości obsługi tą metodą nie było wiarygodne. Jak się pewnie domyślacie, członkowie kardy zaczęli próbować wypaść jak najlepiej przed szefostwem.

Szukasz fascynujących informacji na przedstawiany temat? Na pewno po przejściu na stronę www (https://visaandwork.com/skarga-na-bezczynnosc-organu-do-wsa/) znajdziesz takie wiadomości, które będą dla Ciebie atrakcyjne.

Identycznie było, gdy wizytacja menagerów w przybytku była niezapowiedziana – tak czy siak pracownicy zachowywali się nie tak, jak zawsze. Należało dlatego wymyślić nową metodą oceniania tego, czy konsumenci są zadowoleni z obsługi. I pojawił się genialny pomysł: badanie typu mystery shopper.

Metoda zasadza się na tym, że do konkretnego miejsca wybiera się wytrenowany badacz, by tam nabyć jakiś produkt albo skorzystać z usługi. Najważniejszy jest fakt, iż ludzie z obsługi nie mają najmniejszego pojęcia o przybyciu kontrolera. To oznacza, że zachowują się naturalnie, czyli tak jak zwykle. Tą metodą da się sprawdzić, czy ludzie gwarantują klientom porządną jakość obsługi i czy konsumenci wychodzą z placówki usatysfakcjonowani.

Mystery shopper – takim ankieterem incognito może stać się każdy. Na wielu serwisach z anonsami o dostępnych posadach można napotkać na oferty zarobkowania właśnie w ten sposób. Marki bardzo często zatrudniają, a później długo szkolą osoby do tego rodzaju prac. Efekty badań mystery shopper są niezwykle cenione przez szefostwo – dzięki nim wiedzą, w jakich filiach marki trzeba zwiększyć jakość obsługi klienta.