Jak się idealnie wyspać? Jakie mamy rodzaje pościeli? Którą wybrać?

Znane przysłowie mówi nam: „jak się pościelesz, tak się wyśpisz”. Jak wiele w tym prawdy przekonać się jest w stanie każdy z nas. Pościel niedopasowana, źle dobrana do określonej pory roku może zepsuć nam bardzo, nawet najbardziej przyjemną noc. Niestety, wielu z nas jest zdania, że ta kwestia nie odgrywa większe roli, jednakowoż jak się zagłębić w temat sami zobaczymy, iż sprawa jest dość ważna… Ale bez stresu, wybór mamy istotnie okazały, więc jest w czym wybierać. Co najważniejsze, w tej kwestii na pewno każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Warto wspomnieć na samym początku, że pościel to tylko jedna ze składowych dobrego snu. Tak naprawdę są inne ciekawe rozwiązania jak kołdry antyalergiczne czy śpiwory dla dzieci. To ciekawy temat, ale na inny artykuł.

Rozpocznijmy od pościeli najbardziej znanej – bawełnianej. Jest najczęściej nabywana, nie ma co się dziwić, gdyż ma ona dużo zalet. Przede wszystkim przystępna cena, lecz co ważniejsze dzięki swoim właściwościom pozwala oddychać skórze. Odprowadza wilgoć, nie ma kłopotu z praniem, jest miła w dotyku. Mamy wiele rodzajów pościel bawełnianych, przykładowo: pościel z satyny, pościel z flaneli, pościel z batystu czy perkalu.

Autor: Calvado.pl

Pościel wełniana to wełna z merynosów australijskich. Odznacza się dużą ilością zalet, najważniejszą z nich jest skuteczna termoizolacja, kiedy nastaną zimniejsze nocy i wspaniała wentylacja w bardziej ciepłym okresie. Tego typu pościel jest przeznaczona dla alergików, gdyż nie przyciąga kurzu. Według wielu specjalistów jestperfekcyjna dla osób z problemami reumatycznymi.

Pościel jedwabna to bardzo ceniony i wysokiej jakości materiał. Poza tym, iż wspaniale wentyluje, nie przyciąga kurzu i jest miła w dotyku, to ponadto dba o skórę, uspokaja układ nerwowy, rozluźnia i relaksuje. Jest najlepsza na ciepłe noce, w okresie zimowym jednak w chłodnych mieszkaniach może nie być najlepszym pomysłem.

Pościel lniana. Len jest cudownym materiałem antystatycznym i antyalergicznym. Tkanina ta jest idealna na lato, bo jest przewiewna i odpowiednio wentyluje, sprawdzi się również w zimie, gdyż odznacza się właściwymi walorami: jest dość gruba, dzięki czemu dobrze izoluje ciepło.

Pościel z bambusa, w ostatnich latach jest coraz bardziej popularna. Odpowiednia na lato i zimę, odznacza się wspaniałymi właściwościami bakteriobójczymi i antystatycznymi, bez problemu odprowadza wilgoć. Jest dobra dla alergików i dla dzieci, bardziej miękka od bawełny.

Opracował