Jakich sytuacji należy unikać, by nie mieć komorników na głowie

Problem niespłacanych długów dotyka wiele osób, niekiedy znajdują się oni w takich sytuacjach bez swojej winy. Starczy dłuższa choroba albo strata zatrudnienia i może pojawić się problem z regularną spłatą rat.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Oczywiście najlepszą metodą jest uniknięcie wszystkich kredytów i pożyczek, bo to właśnie one stanowią największy problem przy spłacaniu, ale jednak w naszym kraju mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze niewiele osób ma okazję kupić. Niezbędne się więc staje wzięcie pożyczki, a takie zobowiązanie rodzi za sobą konieczność systematycznych spłat. Rzecz jasna nie każde opóźnienie w spłaceniu rachunku albo pożyczki będzie przyczyną strasznych konsekwencji. Istotne powinno być, aby o swoich problemach poinformować wierzyciela, wtedy przy niewielkiej ilości dobrych chęci uda się znaleźć jakieś zadowalające wszystkich wyjście (kliknij). Najgorszym rozwiązaniem będzie przestanie spłacenia i unikanie kontaktów z bankiem, wówczas trzeba chyba jednak będzie się spodziewać w pewnej chwili kłopotów.

Banki i instytucje mają sporo sposobów na to, aby wyegzekwować długi. Na początku są słane monity i żądania spłacenia długu. Jeżeli to nie odniesie skutku, to konieczne staje się zakończenie umowy kredytowej, a to się z kolei będzie się wiązać z wymagalnością spłacenia wszystkiego, co zostało. W części przypadków niestety dłużnik nie będzie miał szansy na spłatę, lub też nie chce tego robić, więc sprawa może być przekazana na drogę sądową. Sąd może nakazać zalegającemu zapłatę wszystkich zobowiązań, a jeśli tego nie chce robić, to do pracy może wejść komornik, który zajmie wypłatę, mieszkanie lub przedmioty z domu dłużnika. Wszystkie przejęte przez komorników przedmioty trafiają na organizowane licytacje, na których każdy kto będzie chciał może je kupić dla siebie. Mając to na uwadze dużo korzystniej dla pożyczającego będzie sprzedanie czegoś, co tylko może i spłatę zaległości, bo niestety z komorniczych licytacji otrzyma jedynie niewielką sumę, a reszta pójdzie na obsługę komornika i inne koszty.