Osłony silników i innych urządzeń

Od chwili wynalezienia silnika napędzanego parą w 1782 r. możemy spokojnie powiedzieć że nastała współczesność, a z pewnością iż zdecydowanie przyśpieszyliśmy rozwój techniczny. Zresztą ostatnie dwudziestolecie XVIII w. jak też następne stulecie to niesłychany okres w dziedzinie nauki i technologii. To wówczas wypracowane teorie są podwaliną współczesnego świata takim jakim zna go człowiek XXI wieku. W najwyższym stopniu skok ten był widoczny w rolnictwie i w przemyśle wydobywczym, a również w transporcie.

silnik

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Wynalazek ten i jego spadkobiercy poza pozytywnymi przejawami takimi jak powiększenie skuteczności niestety niosły z sobą też niebezpieczeństwa dotąd nie spotykane. Przede wszystkim machiny poruszane silnikami bez bezpieczników automatycznie nie potrafiły się wyłączać w przypadku niebezpieczeństwa. Wraz z przyspieszeniem technologicznym, miniaturyzacją motorów i obniżeniem kosztów wytwarzania trzeba było pomyśleć o sposobach osłony osób obsługujących.

Najlepiej aby zabezpieczenie to było samoczynne. Takimi urządzeniami są wyłączniki silnikowe. Zależnie od zastosowanego rodzaju narzędzia wyłączenie może następować w przeróżnych warunkach, w zależności od przykładowo temperatury. Wyłączniki silnikowe, posiadają za cel głównie ochronę samego motoru (dętki motocyklowe) przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Dzięki temu ochraniają całe urządzenie również przed ogniem spowodowanym spięciem. Wyłączniki silnikowe – pomimo swej nazwy – mogą także puścić w ruch silnik. Źródło: .

silnik

Autor: Honda
Źródło: Honda
Następnym zabezpieczeniem które jest częstokroć stosowane w różnego typu maszynach jest przełącznik awaryjny maszyny wciskany przez obsługę.

Absorbujący artykuł? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tu, w serwisie sklep akumulatory warszawa, który tam miejscu znajdziesz, także jest coś interesującego.

W zakładach pracy aby ograniczyć wypadki w czasie pracy zwłaszcza gdy mamy do czynienia z prasami przemysłowymi, piecami itp., w ich obudowie montuje się wyłączniki krańcowe. W razie zagrożenia zależnie od typu wyłącznika krańcowego przestawia się dźwignię albo wciska przycisk i machina stopuje. Ogólnie mówiąc wyłączniki krańcowe wykorzystuje się we wszystkich urządzeniach posiadających ruchome elementy robocze. Jak łatwo się domyślić wyłączniki krańcowe wykorzystywane są nie jedynie w przemyśle i wytwórczości, ale także w domach. Przykładem być może tutaj być wyłącznik ochronny w ogrodowych kosiarkach albo robotach kuchennych. Sprawdź też informacje na stronie .

Źródło: www.elektro-pol.com.pl