Czy jest warto utworzyć działalność w oparciu o spółkę cywilną?

Założenie swojej firmy jest snem niemal niejednego rodaka. Wielu o tym śni, bo swoja firma jest ciekawą alternatywą dla zarobkowania etatowego. Jak się o tym przekonał niejeden Kowalski, praca w korporacji nie jest proste. Nie każdy się nadaje do tego typu roboty. Na szczęście obecnie istnieją inne możliwości zarabiania pieniędzy.

Do tej grupy należy chociażby prowadzenia własnej działalności w formie wybranej spółki prawnej. Czy więc opłaca się ją założyć? Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych w Polsce form prowadzenia własnej firmy. Nie tylko jest to bardzo prosty sposób, a zarazem stosunkowo tani. Jednak w porównaniu do różnych form spółkowania. Najbardziej cenne dla biznesmenów w niej jest to, że nie trzeba do jej stworzenia wielu formalności. Taka spółka nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, ale jest tylko cywilnoprawną umową. To ją wyróżnia na tle innych spółek, że nie posiada prawnej osobowości, a co za tym idzie, nie posiada także swojego mienia.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

To właściwie partnerzy zaciągają wszelkie długi. Dzięki rozwojowi Internetu zakładanie spółki cywilnej jest prostsze i szybsze. Nie potrzeba ruszać się z domu, by tego dokonać. Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet jest dobrą możliwością dla tych wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas. Początkowym krokiem jest zawiązanie umowy na piśmie. Na szczęście nie musi być ona zawarta w ramach notarialnego aktu, co znacznie zmniejsza koszty jej zawiązania.

Następnym krokiem jest udanie się do Urzędu Miasta celem zdobycia wpisu do właściwego dokumentu. Gdy posiada się już owy wpis, to trzeba wyłącznie dokonać zmian w zapisie, czyli jest wymagane podanie adresu spółki i jej nazwy. Potem trzeba złożyć wniosek RG-1 o nadanie numeru REGON. Trzeba go złożyć w jednostce Urzędu Statystycznego, która jest na terenie województwa. Od niedawna nadanie tego numeru jest bezpłatne. Kolejne czynności to uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, wybór formy oraz trybu opodatkowania podatkiem dochodowym oraz złożenie wniosku VAT-R i uiszczenie stosownej opłaty w wysokości stu siedemdziesięciu złotych.