Kamienie drogocenne – najważniejsza czwórka

Wywodzą się z wnętrza ziemi, to właśnie tam wśród law i skał tworzą się najpiękniejsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie idealnym wprowadzeniem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No przecież nie mogło być inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, jaki występuje w przyrodzie. To tak naprawdę czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, jaka potrafi się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednak tych zabaw z diamentem, korzystniej je przykładowo oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu i berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest w dzisiejszych czasach, co warte odnotowania, w okresie średniowiecza ceniono je wyżej niż diamenty. Współcześnie, najlepsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Najbardziej znany szmaragd? Tutaj nie ma wątpliwości – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, zginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, kiedy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir,zobacz szczegóły http://www.gemeo.pl/szablon2/page/14-Szafir-.html, składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to rezultat działania jonów żelaza albo tytanu. Jest zdolny do ukazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakowoż warto mieć na uwadze, że szafiry potrafią także odznaczać się różnorodnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną a nawet fioletową. Spotykać można również odmiany zupełnie bezbarwne, zaś za najbardziej cenne uważa się szafiry niebieskie i czarne.

Autor: stephend9

Rubin to rzadka i wysoko ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Ciekawą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu niezwykłe okazy uważane są te zawierające unkluzje („wstawki”) z rutylu. Taki dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch oryginalnych zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w przypadku szafiru, to asteryzm. Kolejnym natomiast jest błysk kociego oka, co oznacza poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni w trakcie jego obracania. Powinniśmy jednak dodać, iż rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Dodatkowe informacje w tej kwestii doradzi hurtownia jubilerska, znacznie więcej odnajdziesz na tej stronie: www.gemeo.pl.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną tymi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, należy potwierdzić, że już pierwsze spotkanie z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezatarty ślad, iż oto mamy do czynienia z magią.