Geodetą być

Nie raz, nie dwa słyszeliśmy, że praca w geodezji to świetna fucha. Pewnie wiele osób właśnie dlatego złożyło papiery na studia geodezyjne. Jednak duża grupa z nich musiała zrezygnować po pierwszym semestrze. Niestety nie wszyscy nadają się na bycie geodetą.

Nie jest to banalne zajęcie. Musimy mieć sporo „oleju w głowie”. Nie tylko znać się na obliczeniach, ale również trzeba posiadać orientację w przestrzeni. Geograficznych aspektów tej dziedziny nie da się pominąć. Poza tym musimy również rozeznawać się w prawnych aspektach dotyczących m.in. klasyfikacji gruntów. Dlatego czy to pracując, jako geodeta w przedsiębiorstwach typu geodezja oława czy na przykład w starostwie w dziale geodezja oleśnica musimy pamiętać, że najpierw trzeba będzie zrobić studia i odbyć praktyki, bez których nie uda nam się zdobyć potrzebnych uprawnień.

Usługi geodezyjne

Autor: NOAA’s National Ocean Service
Źródło: http://www.flickr.com

A geodezja łączy się bardzo mocno z kartografią. Jeśli, więc mamy kłopoty z rysunkiem technicznym i jesteśmy niedokładni a poza tym mamy niewiele cierpliwości lepiej odpuścić sobie pretendowanie do miana geodety.Grunt to właściwa klasyfikacjaKażda osoba, która przeszła przez sito kierunków licencjackich i magisterskich powiązanych z geografią doskonale wie, że gleboznawstwo wcale nie jest tym najłatwiejszym. Wiadomo, że i tam zdarzają się proste tematy, ale są również tematy dotyczące systematyki gleb, o której wszyscy studenci chcą czym prędzej zapomnieć. Ale, jeśli mamy zamiar być geodetami, to klasyfikacja gruntów musi być przez nas obłaskawiona. Szczególnie, że ostatnio zmieniły się ustalenia związane z poszczególnymi klasami gleb. Zobacz również:

Jeżeli mowa o klasyfikacji gruntów ze strony geodety, to najważniejsze jest, to czy konkretny obszar jest rolniczy czy jednak może zostać przeznaczony do budowy działki. Poza tym geodeta musi również stwierdzić, czy budowanie na konkretnym terenie jest bezpieczne. jeśli o to chodzi jest wiele zastrzeżeń, zwłaszcza, kiedy widzi się domy zbudowane na obszarze teras zalewowych.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeśli tak, to śmiało sprawdź także ten link. Pokrewne informacje zobaczysz również tutaj.

Terasy zalewowa nie mogą być zamieszkiwane. Mimo, to dziś pozwolenie na budowę można sobie jakoś załatwić w każdym miejscu. Ale niestety przyroda i tak zrobi swoje, dopiero w takiej sytuacji zrozumiemy, że nie powinniśmy igrać z żywiołem, jakim jest woda, bo niewłaściwe miejsce dla domu, to straty naszego dobytku.