Posiadasz coś szczególnego – zadbaj o to, aby nie dać się konkurencji

Kluczem porządnego i opłacalnego interesu jest odkrycie wyrobu, którego nie ma jeszcze na rynku, a na który jest zainteresowanie. Większość producentów stara się zaprojektować i wyprodukować przedmiot, który stanie się innowacyjny i zapewni klientom to, czego nie może zapewnić inny artykuł.

Niepowtarzalny projekt należy jednak szybko opatentować, by nie narazić się na naśladownictwo rywali biznesowych i występowanie fałszywek, jak również kradzieży.

Dobry plan należy opatentować

Urząd

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście prawo strzeże przedsiębiorców, którzy powołają do życia nowy artykuł. Pod warunkiem, iż żaden projektant wcześniej nie wykonał rejestracji, osoba, która stworzyła produkt, ma prawo zgłosić wzór użytkowy oraz wzór przemysłowy, dzięki czemu stanie się ona jego wyłącznym prawowitym eksploatatorem na określony czas. Należy jednak pamiętać, że wzór użytkowy a wzór przemysłowy , to dwa odmienne terminy. Wzór użytkowy stosuje się do czegoś rzeczywistego, co ma stałą postać. Z kolei wzór (zobacz korekta faktury wzór) przemysłowy dotyczy zewnętrznej postaci artykułu, wyrażanej poprzez kolorystykę, strukturę czy zdobnictwo. Znak towarowy to wspaniała alternatywa

Wspaniałym pomysłem jest również zarejestrowanie znaku towarowego. Znakiem towarowym może stać się symbol, słowo, dekoracja czy rysunek. Jego zadanie jest niezwykle proste, a zarazem efektywne. Ma zostać kojarzony tylko

Firma

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

z jednym artykułem lub marką i odróżniać je od konkurencji. Znak towarowy jest także postacią rekladwokata (zobacz więcej pod tym linkiem), zwłaszcza jeśli firma ma już wyrobioną markę. Osoby, które mają zamiar zdobyć więcej informacji dotyczących kosztu i procesu rejestracji znaku towarowego, powinny poszukać niezbędnych informacji w internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazę: „rejestracja znaku towarowego cena” – klik.

Czy internet chroni prawa autorskie?

Internet jest coraz powszechniejszy i z sukcesem pomaga ludziom na co dzień. Niestety sytuacja ta ma także ciemne strony, gdyż sieć jest wielokrotnie miejscem lekceważenia praw autorskich. W internecie zamieszczane są pliki muzyczne, filmy i tekstowe, których [TAG=prawa autorskie ulegają łamaniu w chwili ich rozpowszechniania. Ochrona praw autorskich na stronach internetowych jest niełatwa z powodu wysokiej anonimowości użytkowników. Warto jednak zaznaczyć, że przestępstwem jest nie używanie już zamieszczonego pliku, ale jego udostępnianie innym ludziom.