Jakie nowelizacje w przepisach dotyczących Kodeksu Pracy i ZUS czekają nas w 2015 roku?

W przyszłym roku, jak zwykle, możemy spodziewać się podniesienia kwoty, którą prowadzący działalność gospodarczą są zobligowane wpłacać na składki ZUS 2015. Taka zmiana zachodzi cyklicznie – ponieważ algorytm obliczania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Według aktualnych założeń do budżetu, z całą śmiałością możemy założyć, że w przyszłym roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobligowani do wpłaty plus minus 1100 zł. To prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jak zwykle w ostatnich latach nie zmienia się wysokość składki zdrowotnej. Przełom roku podatkowego przynosi co roku zmiany ustaw. Podstawowe kwestie pozostaną często bez zmian. Aby jednak niczego nie przegapić, warto śledzić portale księgowe, aby być na bieżąco z tymi innowacjami.

pieniądze w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Sytuacja ta ma miejsce pewnie dlatego, że pracownicy chcą w swoisty sposób sprawdzić obliczenia pracodawcy. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe stanowi zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątkami są sytuacje, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub księgowa oleśnica z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Następnym wzbudzającym zainteresowanie pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. I w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może się zrzec. Ile konkretnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od jego ogólnego stażu pracy oraz od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na podstawie umowy o pracę czy kolejne zatrudnienie.

Długość urlopu wypoczynkowego, na podstawie kodeksu pracy, w zależności od wcześniej wspomnianych czynników, ma długość:
– 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
– 26 dni – dla osób, które przepracowały więcej niż 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do stażu pracy powinno się wliczyć również dodatkowe lata przysługujące za naukę. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa dokładnie kodeks pracy.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego szukania tych informacji, można podpisać umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.