
Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Sytuacja ta ma miejsce pewnie dlatego, że pracownicy chcą w swoisty sposób sprawdzić obliczenia pracodawcy. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe stanowi zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątkami są sytuacje, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub księgowa oleśnica z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.
Następnym wzbudzającym zainteresowanie pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. I w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może się zrzec. Ile konkretnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od jego ogólnego stażu pracy oraz od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na podstawie umowy o pracę czy kolejne zatrudnienie.
– 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
– 26 dni – dla osób, które przepracowały więcej niż 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do stażu pracy powinno się wliczyć również dodatkowe lata przysługujące za naukę. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa dokładnie kodeks pracy.
Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego szukania tych informacji, można podpisać umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.