Różne moduły poprawiające bezpieczeństwo w komunikacji na na blokowiskach

W zagospodarowaniu przestrzennym miasta można wyszczególnić bardzo wiele rozmaitych elementów. Niektóre z nich usprawniają ruch pieszych, rowerzystów i kierowców, a część usprawnia orientację w terenie i umiejscowienie poszczególnych charakterystycznych miejsc, lecz zdecydowana większość z nich to reklamy lub kryptoreklamy.

Znaki drogowe

Niektórych istotnych tablic czasami po prostu nie widać, bywa także, że pionowe znaki drogowe (oferujemy każdą ilość kruszywa drogowego) sklep, a właściwie jego neon, po prostu zasłonił lub odwrócił od niego uwagę. Jednakże stosunkowo często mocuje się również elementy mające zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym na osiedlach.

Bezkolizyjną i bezpieczną jazdę po uliczkach osiedlowych mają zapewnić pionowe znaki drogowe, oznakowanie poziome, lustra i progi zwalniające. Te ostatnie, choć mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych, są jednymi z najbardziej znienawidzonych przez kierowców samochodów znaków na jezdni (nazywa się je nawet „leżącymi policjantami”). Są zwykle w tym rejonie, w którym faktycznie trzeba zwolnić, a ostrzegający przed tym znak nie był przez kierowców przestrzegany, dlatego tym sposobem wymuszono na nich ograniczenie szybkości. Teraz na polskich ulicach można spotkać różne modele progów, chociaż zwykle jest to poprzeczna wypukłość wykonana z kostki betonowej lub z gumy. Można spotkać też 3 nietypowe modele progów: pinezka, poduszka i próg wyspowy. Pinezka jest progiem umieszczanym na skrzyżowaniach. Jest okrągła, delikatnie wystaje nad poziom jezdni i jest umieszczana w taki sposób, aby każdy samochód przejeżdżający przez skrzyżowanie musiał na nią wjechać. Próg typu poduszka ma kształt prostokątny i umieszczany jest na środku skrzyżowania.

Lustro drogowe

Próg wyspowy – ostatni z listy – jest koncepcją stosunkowo nową i stanowi odpowiedź na zapis prawny mówiący o tym, że progi zwalniające nie mogą być montowane na tych ulicach, na których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej. Ten próg montowany jest wzdłuż, a nie w poprzek drogi i jest on tak duży, że bus (zobacz okazję na: pronar zabudowa busa na narzędzia) może przejechać nad nim, lecz auto osobowe już nie jest w stanie go ominąć ze względu na węższe rozstawienie kół.

Współcześnie miasta są bardzo mocno oznakowane, nawet przesadnie – można by rzec. Wszędzie znajdują się tabliczki, informacje, wszędobylskie reklamy, tabliczki z nazwami ulic, znaki drogowe sklep i kiosk. A gdzie miejsce na kawałek zieleni i przestrzeń wolną od komunikatów?