Wynajem, kupno a może leasing

Wynajem, kupno czy leasing? To kwestia, która przedsiębiorców mających w planach powiększenie parku maszyn. W które z drzwi zapukać?

Wypożyczalnie maszyny budowlane są coraz łatwiej dostępne i mają coraz szerszą paletę usług.

Intryguje Cię tematyka omawiana w tym tekście? Zobacz oprócz tego również inne pokrewne posty – po prostu wejdź tutaj odbiór odpadów wrocław.

Plusem tej koncepcji jest nieduża ilość formalności oraz dostępność sprzętu po podpisaniu umowy. Umowy mogą być zawierane na czas nieokreślony, a im jest on dłuższy, tym stawka za wynajęcie jest bardziej korzystna. Wypożyczalnia odpowiada również za awarie i naprawy maszyn, o ile, nie wynikają one z winy użytkownika. Minusem tego rozwiązania jest dostępność maszyn >>> ocena maszyn (wypożyczalnia może nie mieć ich w ofercie lub właśnie mogły zostać wynajęte), jak również koszty. Wynajem maszyn budowlanych, takich jak np. koparki gąsienicowe diggermarket, jest polecany dla wzmożonych sezonowych prac w budownictwie oraz zabezpieczenia nagłej potrzeby rozbudowania parku maszynowego.
Poniesione koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, jednak trzeba mieć na uwadze, że po zakończonych pracach maszyna wraca na miejsce, zaś pracodawca mimo poniesionych kosztów nie ma możliwości jej wykupu, ani też nie staje się jej właścicielem.

budowa

Autor: Argonne National Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com/photos/argonne/4035472798/

W przypadku nabycia sprzętu budowlanego za gotówkę, klient w znacznym stopniu obniża swoją płynność finansową, albowiem musi wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. Dodatkowo, na taki wydatek pozwolić sobie mogą tylko nieliczne firmy.
Autor

Alternatywą dla obu rozwiązań jest leasing. Maszyny budowlane i drogowe (np. walec drogowy diggermarket czy minikoparka) to w dzisiejszych czasach dość powszedni przedmiot umowy leasingowej. Leasing maszyn budowlanych, posiada wiele korzyści. W razie kredytu osoba fizyczna ma prawo pokryć podatek od towaru i usług (VAT), w leasingu natomiast dokonania opłat zobowiązuje się firma leasingowa. Zaletę leasingu daje się zaobserwować również, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zwykle krótsza. W razie wynajmu nie można wykupić maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.