Konta firmowe dla przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców podczas wypełniania wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy, zadaje sobie pytanie dotyczące potrzeby założenia konta firmowego. A jest to zasadnicza kwestia gdyż o sytuację finansową firmy należy zatroszczyć się od samego początku. Do czego jest nam potrzebne konto firmowe?

dokumenty z baknku

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
W zasadzie zamiarem osobnego firmowego rachunku bankowego jest rozgraniczenie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. Co najważniejsze pomaga to w prowadzeniu księgowości, szczególnie, kiedy przedsiębiorca uzyskuje przychód również z innego źródła. Oprócz tego, w przypadku kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas wgląd jedynie w transakcje na rachunku bankowym podanym w CEIDG, co może zaoszczędzić nerwów (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się niefortunny, np. jeśli osoba otrzymuje pieniądze od rodziny).

spotkanie firmowe w banku

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrym krokiem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą posiada prywatne konto. Wówczas jest szansa na uniknięcie prowizji związanych z operacjami między kontami.

Jeszcze do niedawna posiadanie konta firmowego wiązało się z dość wygórowanymi opłatami, które sięgały bardzo często kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Sytuacja się jednak zmieniła i na chwilę obecną banki nie pobierają wysokich opłat, a co więcej na przedsiębiorców czeka bezpłatne konto firmowe.

Prowadzenie działalności jest stosunkowo proste, kiedy regularnie przychody pokrywają najnowsze wydatki. To jednak sytuacja wymarzona, która tak naprawdę nie zawsze przedstawia się tak wzorowo. Trudno wówczas poradzić sobie bez systemu wsparcia – banku, który może zapewnić płynność finansową. Jeśli planujemy większe inwestycje lub zwyczajnie potrzebujemy funduszy na bieżącą działalność, dobrze jest zainteresować się kredytem hipotecznym dla firm.

Kredyty hipoteczne to przede wszystkim korzystne oprocentowanie (dzięki zabezpieczeniu hipoteki) i dogodne raty, ze względu na długi (windykacja terenowa) okres kredytowania. Decyzja o ubieganie się o kredyt powinna być wcześniej dokładnie przemyślana. Najważniejsze to dostosować odpowiednią ofertę dla siebie oraz dobrać ją do swoich możliwości i sytuacji finansowej.