O tym, że warto się szkolić nie należy nikogo uświadamiać. Nie jest to jednakowoż takie proste? Jakie są przeszkody?

Na całym świecie, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie się szkolą. Nie trzeba mówić nikomu, jak to jest dziś ważne, na rynku pracy, tak więc i w naszym kraju pojawiła się moda na różne szkolenia. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najważniejszym było wejście Polski do UE, dzięki temu pojawiło się dużo funduszy na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
To zdecydowanie rozwinęło rynek szkoleń. Zwiększyło to również zainteresowanie salami, które warto wynająć na szkolenia. To zdecydowanie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc przystosowanych do prowadzenia szkoleń (przejdź na stronę). Naturalnie najliczniej występują w dużych miastach, lub ich okolicach, lecz to nie oznacza, że nie spotkamy takich miejsc w nieco mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam przeprowadza się szkolenia.

Sami uczestnicy płacą w dużej mierze za szkolenia, choć w tym akurat przypadku częściej jest tak, że dana firma (prawnik dla firm chorzów) wysyła pracowników na szkolenie. Są to zazwyczaj szkolenia branżowe, w których warto wziąć udział, konferencje, kongresy, na które firmy mają płatny wstęp, lecz dzięki licznym rabatom i innym ulgom udaje się przykładowo zgłosić parę osób, a koszt szkolenia nie odstrasza. Są też ludzie, którzy są freelancerami i sami sobie finansują przeróżne szkolenia. Oczywiście jest to zależne od poziomu danego człowieka, na co sobie może pozwolić, ile zarobi w danym roku. Niemniej, wielu ludzi przeznacza znaczną część swojej pensji na zwiększanie kwalifikacji, gdyż są zdania, że inwestycja we własny rozwój opłaca się najbardziej i najpewniej szybko się zwróci.

Podejście takie jest godne pochwały, no ale można czasami sobie tylko o tym pomarzyć, bo w życiu freelancera są lepsze i gorsze dni, lepsze i gorsze miesiące, więc różnie to wygląda z funduszami na takie szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.