Kiedy należy wymieniać filtr paliwa?

Właściciele samochodów muszą pamiętać o niejednej kwestii – nie tylko o tankowaniu własnego auta, bo bez paliwa nigdzie się nie dostaną, ale również o serwisach i systematycznych wymianach niektórych części, aby pojazd odpowiednio nam służył. Zaliczają się do nich nade wszystko filtry do paliwa.

Jak często trzeba je zmieniać i czy można poradzić sobie z tym samodzielnie?

Po pierwsze takie filtry należy wymieniać co jakiś czas, a nie dopiero wtedy, gdy obserwujemy, że z naszym autem coś jest nie tak (oferta filtrów do paliwa). Wymiana może zapobiec nawet ciężkiej awarii, jaka bez wątpienia na jakiś czas unieruchomiłaby nasze auto, co znacznie przeszkodziłoby nam w życiu.

nowoczesny filtr paliwa stosowany w autach

Autor: Sunny
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy wobec tego wymienić niniejszy element? Najlepiej jest to sprawdzić na witrynie internetowej producenta, jaki skrupulatnie to określa, najczęściej po przejechaniu od 30 do 120 tys. km, w zależności od modelu samochodu. Inaczej jest w przypadku dieslów – w ich przypadku trzeba to zrobić zanim będzie zimno, każdego roku, w przeciwnym razie zanieczyszczony filtr może wywołać dużą awarię silnika. Jeśli chciałbyś oszczędzić na wydatkach i samemu zmienić filtr do paliwa, na początek powinieneś go zlokalizować. Czasem wymienia się go w całości, innym razem jedynie jego wewnętrzną część, to znaczy wkład. Może być zlokalizowany w miejscu, gdzie są zbiorniki paliwowe, przewody paliwowe lub też ściana grodziowa w silniku. Po znalezieniu filtra część drogi za nami .

Gumowe zakończenia przewodów umieszczone w filtrze zaciskamy i zdejmujemy z nich opaski. Dzięki temu można wyciągnąć zużyty filtr i zastąpić go nowym. Najistotniejsze to zwrócić uwagę na kierunek przepływu oraz założyć przewody do klimatyzacji tak samo, w jaki sposób były umocowane wcześniej. Nie powinniśmy mieć z tym żadnego kłopotu, wystarczy na początku starannie przyjrzeć się, w jaki sposób to wszystko wygląda, a potem wykonać właściwe kroki.

Po założeniu filtra należy przekręcić kluczyk w stacyjce, najlepiej parę razy, ponieważ cały układ musi się napełnić paliwem pod odpowiednim ciśnieniem.
Drobne czynności, na przykład wymiana filtrów do paliwa, można realizować samodzielnie, jednak z poważniejszymi naprawami powinniśmy udać się do doświadczonego mechanika oraz sprawdzonego warsztatu, aby nie okazało się, iż coś poszło nie tak. Koszty napraw bowiem mogą ekspresowo się powiększyć, a lepiej byłoby się przed tym zabezpieczyć. Autor: