Aktualnie, ze względu na wytrzymałość i wygląd zakłada się zwłaszcza dachówki z ceramiki

Jeśli budujesz dom ważne jest jego właściwe pokrycie, czyli zamontowanie dachu, który będzie osłaniał budynek przed przedostawaniem się do środka deszczu, wiatru i pozostałych czynników pogodowych.

Kolorowe dachówki

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Dachówki tego rodzaju (dla przykładu : dachówki marki Koramic) wykonuje się z gliny, która przez wzgląd na swoją strukturę nie przepuszcza wody i chroni przed mrozem. Z tego właśnie powodu stanowi dobry materiał izolacyjny i doskonale nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie mają jednolitej barwy – stąd też dachówki takie mogłyby się mniej lub bardziej od siebie różnić jeśli chodzi o odcień czerwonego, czyli typowego kolory glinu wynikającego z obecności żelaza. Aby więc nadać dachówkom jednolity kolor stosuje się barwienie w masie czy też angobowanie.

Pierwszy rodzaj, czyli barwienie w masie, polega na dodaniu do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze przed uformowaniem dachówek. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już ukształtowaną i wysuszoną, chociaż jeszcze nie wypaloną glinę materiału jakim jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tą metodą a barwieniem w masie leży też w tym, że angobowanie realizuje się tylko na wierzchniej warstwie dachówki, w związku z tym po przycięciu

Mężczyzna kładący dachówki

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

dachówki może się ona różnić odcieniem w miejscu przycięcia, w przypadku barwienia w masie różnicy tej nie widać z tej racji, że cegłówka utrzymuje jednolity kolor.

Dachówki angobowane (jakościowe dachówki angobowane) w wyniku angobowania są bardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych niż zwykłe cegłówki. Przez wzgląd na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać także bardziej rozmaite kolory, a dzięki zastosowaniu kwarcu i innych podobnych materiałów mogą także mieć bardziej błyszczącą strukturę, dzięki czemu dach prezentuje się dość okazale.

Rzecz jasna większa odporność i możliwość uzyskania różnorakich odcieni sprawia, że dachówki angobowane są przeszło o 10% droższe aniżeli ich standardowe odpowiedniki.

Jeśli zainteresował Cię opisywany tekst, spójrz na treść (http://www.kabus.pl/) znajdujące pod tym linkiem, znajdziesz tam inne wiadomości, które będą dla Ciebie interesujące.

Wydatek ten jednak zdecydowanie się opłaca, ponieważ dachówki takie znacznie dłużej utrzymują swój wygląd, nie kruszą się i nie pokrywa ich tak łatwo mech. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a więc na dłużej nam posłużą. Poniesiony koszt zwróci się więc w przyszłości.