Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Nierzadko słyszy się, że w Polsce mamy znacznie więcej ludzi z dyplomem, niż w innych krajach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – prawdziwa sytuacja jest odrobinę przesadzona.

W Polsce na dzień dzisiejszy żyje około trzydzieści dziewięć procent osób z dyplomem wyższej uczelni. Na tle Unii Europejskiej nie jest to wynik rewelacyjny.

Te informacje pochłonęły Cię bez reszty? Jeżeli tak jest, to przeczytaj więcej instalacje rurowe danych na pozostałych witrynach – znajdziesz je, klikając w odsyłacz znajdujący się poniżej.

W innych krajach zdarza się, że połowa ludności posiada wykształcenie wyższe. Przykładem może być tutaj Irlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent. (oferty pracy bolesławiec)

praca jako recepcjonistka i portier

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce również mamy dzisiaj taką sytuację, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce często człowiek z dyplomem wyższej uczelni ma dużo mniejsze szanse dostania dobrze płatnej pracy, niż osoba pracująca fizycznie. Bardzo ciężko jest wśród absolwentów kierunków humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. Jeśli już uda im się dostać pracę, nieraz jest to praca (praca w taxi Warszawa) bardzo nisko płatna, często zupełnie niezwiązana z ukończonym kierunkiem studiów. (oferty pracy gliwice)

Wielu filologów pracuje na infolinii, czy w innych branżach tego typu, gdzie nie można wykorzystać nabytej podczas studiów wiedzy. W takiej sytuacji ciężko wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach z reguły nie znoszą swojej pracy.

Polska jest krajem, gdzie dużo lepiej żyją fachowcy. Wystarczy wpisać w internet frazę “oferty pracy bytom” i poczytać jakie są zarobki w takich zawodach. Spawanie jest często trudną czynnością, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. W procesie spawania zwykle daje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia lukę między łączonymi częściami. Zajęcie takie wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnorodnych materiałów. Jest bardzo dużo miejsc, w których można zrobić kurs spawania. Warto pomyśleć nad zrobieniem tego typu kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrze płatną pracę. Pracowników posiadających konkretny fach w ręku permanentnie brakuje na rynku pracy.