Nie możesz wyjść na prostą? Zdecyduj się na konsolidację

Polacy bezustannie zaciągają kredyty. Często decydują się na dodatkowe oferty banków, korzystając z kart kredytowych czy kredytów odnawialnych w ramach konta osobistego. Gdy zobowiązań jest sporo nie pokrywają je nasze comiesięczne dochody, łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Wówczas należy zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

karta kredytowa Visa

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki rozłożeniu spłaty na dłuższy okres, mamy zapewnione nawet parokrotne obniżenie miesięcznej raty. Poza tym, nie jesteśmy skazani na ciągły stres czy zmieścimy się w terminach i sumach spłaty zaciągniętych kredytów. Konsolidowane pożyczce (zobacz pożyczka pod zastaw działki) mogą pochodzić z różnych banków. W razie potrzeby możemy wystąpić z prośbą ich przewalutowania. Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny i gotówkowy. Pierwszy jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zabezpieczeniem hipotecznym, ale przyznawany jest na dłuższy okres z mniejszym oprocentowaniem na wyższe sumy. Kredyt gotówkowy bank przyznaje na mniejszą sumę , krótki czas, i na nieco gorszych warunkach, jeśli chodzi o odsetki. Bank jednak w tej sytuacji nie żąda zabezpieczenia.

podpisanie dokumentów o kredyt

Autor: 24oranges.nl
Źródło: http://www.flickr.com

Kredyt konsolidacyjny spłacamy w jednym banku, więc przy odpowiedzialnym podejściu do całego przedsięwzięcia staniemy się dla banku wiarygodnym klientem. Warto także zastanowić się czy i jak wielkie oszczędności przyniesie nam konsolidacja kredytów. Wadą kredyty (kredyty obrotowe dla firm) konsolidacyjnego hipotecznego jest to, iż, wraz z ”rozciągnięciem” okresu spłaty, wzrasta suma odsetek do spłacenia. Musimy więc zdawać sobie z tego sprawę, że choć posiadamy niższe raty, to koszt kredytu staje się większy, niż standardowych kredytach. Jednak należy pamiętać, iż dla osób które nie radzą sobie ze spłatą rat, cały czas jest to atrakcyjna oferta. Jeśli chodzi o rozliczenie transakcji, obowiązek ten oczywiście ciąży na banku, w którym ubiegamy się o kredyt konsolidacyjny.

Przed podpisaniem umowy z bankiem musimy rozważyć finansowe możliwości i liczyć się z obowiązkami. Czy decydujemy się na spłatę pożyczek przez lata? Czy nie przerażają nas dodatkowe koszty? Jeżeli jednak ma to nam pomóc w spłacie zadłużenia, a pojedyncza rata nie przekroczy sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest odpowiednim rozwiązaniem.