Kulturowe wpływy na miarę aktualnych czasów. Jakie są i czemu się tworzą? Czy zawsze były?

Odnaleźć się w dzisiejszym świecie to nie lada sztuka. W każdym, nawet niepozornym miejscu spotkać można znak zapytania, jaki będzie nas zadziwiał jeszcze nie raz i nie dwa. Nie istniejemy w zamknięciu, więc tego typu sytuacje będą zawsze się zdarzały. Nie żyjemy za murem, jak w czasach komunizmu, więc zwyczaje, kultura i inne zjawiska będą pojawiać się na naszym podwórku. Nie warto się przed tym bronić, bo jesteśmy w stanie na tym zyskać. Wszystkie państwa bowiem korzystniej się rozwijają, jeśli umożliwiają innym dochodzić do głosu, oczywiście w granicach rozsądku.

Jeśli chodzi o dominującą kulturę w dzisiejszych czasach, to jest nią na pewno kultura korporacji. Terminy jak service desk (kliknij) czy outsourcing it, są na porządku dziennym w każdej wielkiej, globalnej korporacji. Te słowa jak znaki, jak wytrychy do innego świata, stają się pewnymi drogowskazami dla wszystkich zatrudnionych osób w takich miejscach. Zapewniają lepsze poznanie miejsca, w jakim pracują, jego obyczajów i kultury.
To w sumie normalne, że w każdym okresie są takie kulturowe wpływy. Zresztą angielski i korporacyjna kultura to aktualnie normalne zjawisko, nie możemy bronić się przed tym jak opętani wymachując rękami. Przed latami 90. mieliśmy inną kulturę, radziecką, tak więc trzeba było znać rosyjski. Kto nie znał, ten albo nie sprawował jakiegoś ważnego stanowiska, albo po prostu nie chodził do szkoły. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, kto nie mówił po rosyjsku, ten świadomie nie chciał go znać. Aktualnie przed angielskim tak się nie wzbraniamy, bo nie jest on nam narzucony, ale musimy go znać. W każdych czasach znajdziemy więc taki jakby nacisk, miękkie przymuszenie, że trzeba coś znać, żeby odnaleźć się w świecie.

Zdalna praca programisty

Autor: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Jesteśmy w stanie to zaaprobować jeszcze z innych powodów. Właściwie nauka języka obcego. to właściwie zupełne nowa umiejętność, jaką warto poznać. Pomyślmy jakbyśmy robili to dla własnego rozwoju, a nie dla jakiegoś odgórnego planu.

Jeżeli podoba Ci się materiał, który właśnie czytasz, to zapewne zafascynuje Cię także ten tekst (http://www.kret-malepszy.pl/pozostale). On również prezentuje pokrewny temat.

Tak pojmując taka nauka jest bardziej przyjemna i bardziej pożyteczna. Może również być ciekawym doświadczeniem, poznawanie zupełnie nowej kultury ucząc się języka, ale na swój sposób bez nakazu i narzuconej metody. Takie coś na pewno korzystniej zadziała niż wszystkie lekcje, które wkuwamy „na blachę”.