Znaczenie prawidłowo skonstruowanej umowy

Działalność gospodarcza zawsze wiąże się z ryzykiem. Może mieć ono różny charakter. W czasie naszej aktywności może się wydarzyć wiele losowych zdarzeń które mogą wpłynąć na nasz biznes. Częste zagrożenie to chociażby zmiany w pogodzie.

klik

Autor: innovate360
Źródło: http://www.flickr.com
Mają one największe znaczenie w firmach, których działalność wymusza pracę na zewnątrz. Klasycznym przykładem może być tutaj gałąź budowlana. Podobne ryzyko powinno być wkalkulowane w działalność przedsiębiorstwa nie tylko na poziomie planowania przedsiębiorstwa, ale także w powszedniej aktywności. Umowa o roboty budowlane winna mieścić takie postanowienia, które będą brały pod uwagę również takie ryzyko, a zatem dla przykładu termin wykonania robót budowlanych musi zostać w odpowiedni sposób obliczony. Najlepiej więc jeżeli umowa o roboty budowlane będzie bardzo szczegółowa.

Jak myślisz? Czy omawiany wątek jest zajmujący? Jeśli tak, to kliknij w link oraz przeczytaj praktyczne informacje (https://www.mojekonferencje.pl/sale-konferencyjne-jedwabno-) – pochłoną Cię kompletnie.

Ważnym jej składnikiem na pewno jest harmonogram prac. Warto aby ten plan przedsięwzięć został jasno wyrażony tak, by żadna ze stron nie miała wątpliwości co, gdzie i kiedy ma być wykonane.

Kobieta

Autor: Theater der Künste
Źródło: http://www.flickr.com

Usługi budowlane z samej swej natury są usługami kosztownymi. Dla zleceniodawcy taka usługa to zwykle całkiem duży wydatek. Niezależnie od tego czy jest to osoba indywidualna czy też biznesmen, będzie on się starał – jeżeli będzie to możliwym – zaoszczędzić. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszym państwie niezwykle sporo się w przeciągu ostaniach lat konstruuje (chociażby drogi i autostrady) odpowiednie sformułowanie rozstrzygnięć umowy jest bardzo istotne. W przypadku podmiotów administracji publicznej umowa o roboty budowlane może być zawarta wyłącznie w postaci przetargu. Niestety, jak wskazuje praktyka, umowy tego rodzaju są bardzo skomplikowane. Mogą się zatem zdarzać spory i potyczki. Zwykle decyzje w dyskusyjnych kwestiach podejmują sądy.

Może się jednak zdarzyć iż jakiś problem prawny jest na tyle powikłany, że sąd zmuszony jest pytać o opinie prawną. W tychże wypadkach wykorzystuje się orzeczenie NSA. Co prawda ma moc wiążącą jedynie w sprawie jakiej bezpośrednio dotyczy, jednakże może być ono wskazówką w orzecznictwie sądów niższej instancji. Orzeczenie NSA bowiem ma za zadanie m.in. wspierać sądy powszechne w ich pracy oraz spełniać funkcję informacyjną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*