Pamiętajmy że podstawa składek na urlopie wychowawczym ciągle się przemienia

Powinniśmy pamiętać że obliczanie wynagrodzenia netto musi być rzetelne

Podczas zawierania umowy pracownik widzi kwotę brutto jaką będzie dostawał w konkretnym miesiącu, lub stawkę godzinową.

Mimo wszystko od tej kwoty trzeba odliczyć przeróżnego typu zobowiązania, które są wysyłane do przeróżnych urzędów, dlatego również w całkowitym rozrachunku podwładny na konto dostaje trochę mniej pieniędzy. Należy pamiętać o tym, by obliczanie wynagrodzenia netto (tutaj więcej) działo się spokojnie i bez pośpiechu, bo tylko wtenczas można mieć pewność, że nic się nie ominęło i dobrze wyliczyło się kwotę, jaką pracownik musi otrzymywać na konto. Czasami możemy skorzystać z bezpłatnych programów, które robią takie obliczanie, więc możemy sprawdzić czy się nie omyliliśmy.

Co roku odmienia się podstawa składek na urlopie wychowawczym

plik banknotów

Autor: Miran Rijavec
Źródło: http://www.flickr.com

Urodzenie dziecka wiąże się z różnymi przywilejami, takimi jak urlop macierzyński, po którym można pójść na kilkuletni urlop (zobacz urlop) wychowawczy. Należy mimo wszystko w tym wszystkim wspomnieć o tym, że podstawa składek na urlopie wychowawczym (link) troszkę się odmienia, więc te liczby nie będą dokładnie takie same, jak wówczas gdy normalnie się pracuje. O tych zmianach powinni wspomnieć przede wszystkim pracownicy działu księgowego, gdyż to na nich będzie spoczywał obowiązek policzenia tych składek. Jeżeli natomiast to my jesteśmy stroną biorącą taki urlop, to trzeba się zastanowić, czy zaległy urlop, chcemy wziąć jeszcze przed urlopem wychowawczym, czy już po nim, kiedy tego urlopu będzie jeszcze więcej. Ciągle możemy też poprosić, by był nam za niego dany ekwiwalent pieniężny, chociaż na to szef nie musi się zgodzić.

Księgowi muszą zawsze wyłapywać różne zmiany

Jeżeli pracujemy w dziale księgowym, to powinniśmy być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w wypłatach, gdyż jedynie wtedy wszystko będzie się działo tak jak powinno. Co więcej kiedy będziemy wiedzieli o tych zmianach z wyprzedzeniem, to będziemy mogli się na nie dobrze przygotować oraz z wyprzedzeniem powiadomić o nich zarówno szefa, jak i podwładnych których te zmiany będą dotyczyły.
Autor