Bardzo często wybieramy odzież używaną. Czemu tak się dzieje, co optuje za tym wyborem. O co w tym właściwie chodzi?

Second-handy, czyli modne „lumpeksy” maja właśnie drugą młodość. Sklepy z niedrogą odzieżą są chwalone zazwyczaj przez osoby, które chcą być oryginalne, chcą wybija się w tłumie. Second-hand zapewnia im taką szansę, bo ubieranie się pod dyktando drogich marek ubraniowych jest mało oryginalne i odkrywcze.

secondhand

Autor: garycycles
Źródło: http://www.flickr.com
Z reguły second-hand i lumpeks, to wyłącznie najbardziej rozpowszechnione nazwy. Inne są także używane i niezwykle kolorowe, jak ciucholand. Tego typu nazwy obrazują podejście, jakie było rozpowszechnione kiedyś w wyrabianiu zdania na temat tego rodzaju sklepów. Aktualnie mówiąc o sklepach z odzieżą używaną zazwyczaj będziemy używali zwrotów neutralnych niż pejoratywnych. Zmianie jednakże uległy nie tylko określenia.

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock

Wygląd sklepu z ubraniami używanymi miał niezwykła metamorfozę. Kilka lat temu temat tabu, obecnie jeden z najistotniejszych wątków omawianych na forach poświęconych modzie. Obecnie second-hand prezentuje się naprawdę klasowo. Pojawiają się tam ubrania na wieszakach, duże przymierzalnie z dużymi lustrami, ogólnie lepsza atmosfera, która zupełnie nie przypomina tej sprzed lat. O second-handowych ubraniach, tych unikatowych, „upolowanych”, z chęcią rozmawiają fashionistki na forach internetowych. Coraz znaczniejsza liczba kobiet przyznaje się, że robi zakupy w sklepach z odzieżą używaną.

Doczytaj – hurtownia odzieży (zalecamy tą stronę) używanej Prabuty

Coraz większej popularności zakupów w ciucholandach sprzyja moda na vintage, co oznacza stylizacje, które biorą ubrania z rozmaitych dekad. Ciucholandy są takimi skarbnicami vintage. Na naszych ulicach można już dziś spotkać naprawdę wiele barwnych kreacji, bardzo często są to ubrania z ciucholandów. zobaczyć tam można ubrania wyjątkowe i niepowtarzalne, dlatego czasem obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Jak twierdzą właściciele lumpeksów w hurtowniach z odzieżą używaną także spotkamy istne zatrzęsienie, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać do swojej oferty większą liczbę modnych ubrań. Dawniej bowiem znaczyło bardziej o to, żeby tanio się ubrać. Dzisiaj też jest taki cel, ale przede wszystkim liczy się moda i unikalność, a secondhandy zaspokajają jedno, jak i drugie – jest tanio i barwnie.