Zasady rozliczania zeznania podatkowego, w jaki sposób wypełnić coroczny pit żeby wszystko było dobrze policzone

Końcówka kwietnia to dla każdego pracującego czas, gdy musi się rozliczyć z urzędem skarbowym. Obowiązek ten będzie dotyczył każdego, kto uzyskał w poprzednim roku jakiekolwiek dochody. Oczywiście nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby rozliczyć się nieco wcześniej, wręcz będzie to znacznie korzystniejsze rozwiązanie jeżeli będzie się miało jakieś odliczenia.

czas na rozliczenie pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Trzydziesty kwiecień, a jeżeli jest to weekend, to pierwszy roboczy dzień maja, to termin ostateczny, natomiast zeznania można składać praktycznie od pierwszych dni stycznia. Bezwzględnie należy pamiętać o tej dacie, spóźnienie choć o jeden dzień niesie za sobą konieczność tłumaczenia się u urzędników, a często kończy się to również karą pieniężną.

Czasu na policzenie i przesłanie deklaracji jest cztery miesiące, więc osoby, które nie zdążyły w tym terminie najczęściej zwyczajnie zlekceważyły sobie ten obowiązek. Jeżeli ktoś pozostawił sobie złożenie deklaracji na sam koniec, to ostatecznie będzie mógł ją przesłać listem poleconym, jako termin będzie się wtedy liczyć data stempla pocztowego.

Poza wysłaniem deklaracji ważne jest także jej prawidłowe wypełnienie – (sprawdź tutaj). Wszelakie pomyłki będą skutkowały koniecznością robienia korekty, a w poważniejszych przypadkach również karą finansową. Z tego też powodu powinno się dokładnie wykazać wszystkie dochody, które się uzyskało w ostatnim roku. W większości przypadków, gdy ktoś nie posiada firmy ani nie będzie miał jakiś skomplikowanych obliczeń, wypełnienie pitu jest niezwykle proste, szczególnie jeśli się ma dostęp do komputera czy internetu. Bardzo pomocne w liczeniu zeznań są programy, dzięki którym można sprawnie przygotować całe zeznanie. Bardzo popularne są również portale księgowe, pozwalające na rozliczenie podatków (zobacz okres wypowiedzenia umowa na czas nieokreślony) w sieci, przy pomocy swoich narzędzi. W razie potrzeby służą one także, za niewielką opłatą, pełnym księgowym wsparciem i pomocą podczas wypełniania deklaracji. Niekiedy warto wydać kilka złotych i być pewnym, że wszystko będzie odpowiednio wypełnione, niż tracić później energię na wizyty w urzędzie skarbowym.