W jaki sposób najlepiej skontrolować czy dane przedsiębiorstwo w sposób właściwy wywiązuje się z własnych obowiązków? Dobrym sposobem jest skorzystanie z tego rodzaju usług

Tajemniczym Klientem może być każdy z nas. Najważniejsze to wnikliwie oglądać dane miejsce, by właściwie ocenić co się dzieje, zapamiętać jak najwięcej szczegółów oraz wyciągnąć pewne wnioski podczas wizyty w sklepie czy banku.

Sklep z akcesoriami do kuchni

Autor: Dinner Series
Źródło: http://www.flickr.com
Taka metoda polega na wykonaniu ”pod przykrywką” obserwacji jakości obsługi w poszczególnych placówkach handlowych. Możemy skontrolować instytucje finansowe albo sklepy, lecz również salony albo punkty sprzedaży. Jakaś osoba wciela się w rolę typowego klienta firmy, podstawowym celem badania jest sprawdzenie rzeczywistego poziomu jakości obsługi. Znaczy to, że osoba przeprowadzająca badanie nie ujawnia swojej rzeczywistej roli. Tajemniczy klient, zwany jest także audytorem, po zakończeniu wizyty w danym sklepie, wypełnia specjalny kwestionariusz, gdzie musi umieścić swoje spostrzeżenia i komentarze. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nawiedzona placówka pracuje prawidłowo oraz kompetentnie.

Takie badanie satysfakcji klientów ma duży wpływ na ocenę danej marki, ponieważ w razie problemów i niedociągnięć firma może starać się polepszyć poziom usług, dzięki czemu skorzystają klienci. Do realizowania tej polityki stosowane są również inne badania marketingowe, jednak jak jest to widoczne dzisiaj – tajemniczy klient (polecamy mystery shopper) to metoda która się sprawdza. To badanie realizowane jest według scenariusza, który określa co będzie podlegało obserwacji w danym miejscu, jak również jak audytor (-> link) musi się zachowywać. Bardzo istotnym elementem takiej kontroli jest przeprowadzenie rozmowy handlowej według dostarczonych wytycznych. Więcej na

Centrum handlowe

Autor: Prayitno/ more than 1.5 millions views: thank you!
Źródło: http://www.flickr.com
Co będzie tematem rozmowy zależy od rodzaju audytu. Przed pójściem na badanie audytor posiada materiały edukacyjne, które są niezbędne do zrobienia badania. Sprawdzana jest także jego wiedza na temat szczegółów audytu. Audytorzy są wybierani do tego typu czynności z uwzględnieniem ich cech społeczno-demograficznych, w taki sposób by tworzyli grupkę odpowiadającą wytycznym typowego klienta firmy (czytj więcej). Audytorzy realizują różnego rodzaju audyty w miejsce naszego zamieszkania. Są w stanie też robić to w innych miejscowościach, według indywidualnych preferencji.