Przygotowanie auta do lata – kilka praktycznych kroków.

Niezależnie od tego, czy zima w tym roku była ostra, czy garażujemy samochód czy też nie i czy jesteśmy raczej „niedzielnym kierowcą” czy jeździmy samochodem każdego dnia – sprawdzenie stanu technicznego i odświeżenie auta przed latem to obowiązkowy punkt na dość krótkiej liście „do zrobienia”. Podajemy garść informacji, co zrobić i czego nie odpuścić po zimie.

Opony

Autor: Pete Gregoire
Źródło: http://www.flickr.com
Każdemu kierowcy zwykle jako pierwsza do głowy wpada wymiana opon. I rzeczywiście – to bardzo ważne, ale zmiana opon z zimowych na opony letnie możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy przez kilka dni z rzędu temperatura utrzymuje się na poziomie 7 stopni w plusie. Marzec zwykle jest zbyt zimny, by to zrobić, poza tym najczęściej jest też deszczowy albo nawet śnieżny, więc zmiana przypada zwykle na początek kwietnia. Kiedy nasz komplet opon jest w całkiem niezłym stanie, możemy założyć w kolejnym sezonie, jednak jeśli opony są już zniszczone i wymagają zmiany, rozejrzyjmy się, kto sprzedaje opony letnie wrocław czy Opole czy jakiekolwiek inne większe miasta na pewno mogą zaoferować wybór spośród wielu producentów ogumienia. Możemy kupić opony nowe albo używane. Jeśli decydujemy się na nowe, przeczytajmy dokładnie wszystkie informacje od producenta, natomiast jeśli używane – koniecznie wypytajmy ile lat już służyły oraz sprawdźmy stan opon.

Jeśli dobrze poszukamy, popytamy znajomych czy wprowadzimy w przeglądarkę frazę „opony letnie Wrocław”, możemy w przystępnej cenie zakupić potrzebny komplet – . Kolejnym punktem jest kontrola kondycji technicznej auta.

Zainteresował Cię ten tekst? Zobacz i sprawdź tablice reklamowe toruń teraz, w tym miejscu znajduje się coś, co najprawdopodobniej także Ci się spodoba.

Warto spotkać się z zaprzyjaźnionym mechanikiem samochodowym na przegląd i sprawdzić między innymi pracę silnika, układ kierowniczy, stan hamulców, tarcz oraz przewodów. Liczmy się z tym, że potrzebna będzie wymiana albo uzupełnienie różnych płynów i olejów, co akurat sporej części kierowców nie sprawia problemów. Kolejny punkt to zadbanie o karoserię i alufelgi. Odczyszczenie auta po zimie jest bardzo ważne, bo od razu pozwala się upewnić, czy śnieg i niskie temperatury nie wywołały korozji w naszym aucie. Przyda się również woskowanie lakieru.

Mały samochód

Autor: Manoj Prasad
Źródło: http://www.flickr.com
Ważną rzeczą powinno być wyczyszczenie, odgrzybienie i nabicie klimatyzacji. Zimą zwykle używamy tylko ciepłego nawiewu, więc zanim zaczniemy włączać klimę i cieszyć się kojącym chłodem, musimy zadbać o jej serwis, żeby uniknąć przykrych następstw na przykład w postaci chorób górnych dróg oddechowych. A na koniec pozostaje coś, o co każdy kierowca musi dbać cały rok – wnętrze samochodu. Wiosna może skłonić nie tylko do gruntownych porządków i powieszenia nowej choineczki zapachowej, ale do wymiany pokrowców na siedzenia czy wycieraczek.